Tiger se aspoň omluvil. McIlroy schytává kritiku za odhlášení z Turecka

Rory McIlroy

Rory McIlroy neprožívá klidný rok. V létě se do něj lidé opírali kvůli rozhodnutí nejet na olympijské hry v Riu a ani konec sezony není bez kontroverze. Severoirského golfistu nyní lidé kritizují za absenci na prvním turnaji Final Series European Tour.

Bylo to pro McIlroye horké léto. Ani ne tak kvůli tomu, že nezískal titul z majoru. Kritika na něj mířila převážně za jeho omluvenku vyslanou do olympijského Ria.

McIlroy dlouho váhal, jestli se do Brazílie vypraví. Chvíli už to vypadalo, že nakonec obnovenou premiéru golfu na olympijských hrách nezmešká. Jenže pak přišel s prohlášením, že se obává nákazy virem zika a hry, na nichž měl reprezentovat Irsko, vynechá.

"Mám Roryho rád, myslím, že je to velmi milý muž a nechci být jeho nepřítelem, ale myslím si, že až bude starší, bude svého prohlášení litovat,” tvrdil v červenci Gary Player, jindy velký zastánce světové trojky.

Tiger poslal email

V září a říjnu už to vypadalo, že kontroverze kolem severoirského hráče utichly definitivně a bude se mluvit hlavně o jeho výkonech na hřišti.

Jenže to by nesmělo být minulého víkendu, během nějž McIlroy prohlásil, že kvůli obavám o bezpečnost nepojede na první turnaj Final Series European Tour do Turecka.

“Rory mě nekontaktoval. Tiger Woods mi poslal email hodinu předtím, než oznámil, že nepřijede. Omluvil se. Řekl, jak byl zklamaný. Doufám, že přijede příští rok,” poukázal na rozdíl v přístupu dvou velkých hvězd světového golfu prezident Turecké golfové federace Ahmet Agaoglu.

Ten zároveň poukazuje i na to, že Antalya, dějiště turnaje, je bezpečným místem navzdory říjnovému raketovému útoku nedaleko letoviska. “Pro ty, kteří se takové věci obávají, není na světě bezpečné místo,” pravil Agaoglu.

Zklamání dali najevo i další hráči. Z turnaje se kromě Woodse a McIlroye sice odhlásili i další včetně lídra Race to Dubai Henrika Stensona, přesto největší pobouření vzbudil opět sedmadvacetiletý vítěz čtyř majorů.

“Jsem trochu zklamaný. Bylo to asi nejvýznamnější odhlášení. Rory přináší turnaji strašně moc. Je to bývalá světová jednička, obhájce celkového vítězství na European Tour. Je to škoda, že tu není, ale myslím, že necítil to samé jako já ohledně tohoto místa a bezpečnosti,” řekl účastník letošního Czech Masters a McIlroyův kolega z rydercupového týmu Lee Westwood.

Harringtona nezastavila ani IRA

Kritiku si neodpustil ani Padraig Harrington, jenž neodmítal starty na turnajích v Severním Irsku v 90. letech, kdy ostrovu neustále hrozily útoky od severoirské separatistické organizace IRA.

“Vzpomínám si, jak lidé říkali, že jsem blázen, když jedu tam nahoru do Severního Irska, ale nikde byste neměli lepší uvítání než tam. To mě přimělo k tomu cestovat po světě a nemyslet si, že musím být vždy centrem pozornosti,” dodal Harrington.

Pro McIlroye bude mít neúčast i sportovní důsledky. V žebříčku Race to Dubai je na třetím místě, na první dva ale výrazně ztrácí. Navíc nehraje ani druhý turnaj Final Series a představí se až na finále v Dubaji.

"Je mi jasné, že už to nemám ve svých rukou. Pokud budu mít v Dubaji jakoukoliv šanci, bude to skvělé. Pokud ale ne... Myslím, že oni měli oba skvělou sezonu s velkými vítězstvími a hráli dobře. Oba jsou to major šampioni, tak to beru,” prohlásil McIlroy s odkazem na lídra pořadí Henrika Stensona a jeho nejbližšího pronásledovatele Dannyho Willetta.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení