10 užitečných rad, jak si užít a zahrát lépe Kunětickou Horu

celá fotogalerie (30) » Kunětická Hora

6) Méně může znamenat více

Ne všude je klíčové být po první ráně co nejdále. Třeba na známé jedenácté jamce, kde odvážní a výkonnostní hráči mohou jít levou kratší stranou, je dobré volit v opačném případě jinou strategii.

"Zde je důležité první ránu především dobře umístit. Být klidně i více před prvními fairwayovými bunkery, ale hlavně si cestu nezavřít nebo nedej bože skončit v bunkeru. Poté je ale zapotřebí trochu delší druhá rána, která má však v dopadové zóně opravdu hodně místa," říká Špůr, který moc dobře ví, že když fouká silný protivítr, je jamka skutečně hodně dlouhá a je potřeba pálit o sto šest.

Podobná je čtyřparová čtrnáctka, kde sice hrdinové, kteří hrají driverem stabilně přes 220 metrů carry, mohou jít přes levý bunker, ale mnohem rozumnější je zahrát doprava, kde je spousta místa. Rána do greenu je pak bezpečnější do jeho levé části.

7) Nenechte se oklamat výhledem

Na některých jamkách se nenechat klamat výhledem na green při druhých ranách. Je to třeba případ trojky, když je navrtáno vpravo, nebo jedničky, když je navrtáno vlevo. Netlačte se do úzkých prostorů mezi bunkery, ale raději hrajte v klidu na střed greenu.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (30)

"Jakmile se vám totiž odvážnější rána nepovede a skončíte v bunkeru, tak jste v potížích. Čeká vás těžká krátká rána, kterou musíte rychle zastavit, což je komplikované," varuje Ondřej Špůr.

Greeny mohou klamou i jinak, což je třeba případ čtyřky nebo desítky, kde bunkery vlevo před greenem nejsou u něho, ale daleko před ním. Proto zde je lepší hrát přes ně na střed greenu a nebát se písku, který je daleko, než se tlačit vpravo.

"Jsem zastáncem toho, že nejblíže do jamky je to ze středu greenu. A rozhodně to je blíže, než třeba z bunkeru nebo z těžkého roughu u greenu," usměje se golfový profesionál.

8) Nestyďte se hrát před green

Jsou na Kuňce místa, kde je dobré při myšlenkách na dobré skóre spolknout svou golfovou hrdost a svou dlouhou druhou ránu necpat na green, ale před něj. A tím pádem se vyhnout bunkerům, které mohou znamenat opravdu velké problémy. Je to třeba případ páté jamky, která je pro hráče s HCP nad 20 pocitově hodně dlouhá.

"To je přesně jamka, kde může být dobrou strategií si přihrát a třeba i s pokorou hrát při horších podmínkách rovnou na bogey. Je to rozhodně lepší případ, než myslet na skórování a poté odcházet zklamaný s vyšším výsledkem a horší náladou," nabádá Špůr.

Na sedmičce je pak velkým problémem bunker, který je 50 metrů před greenem. "Tomu je zapotřebí se vyhnout, protože padesátimetrová rána z písku je jedna z nejtěžších, co lze hrát. Proto si klidně raději nahrát kratší ranou na sto metrů, odkud jít do greenu třetí ranou," dodává Špůr s tím, že pokud  zde hráč útočí na green, tak raději hrát na jeho pravou stranu, kde je nebezpečí menší a při kratší ráně se člověk vyhne již zmíněnému bunkeru, který dělá potíže všem typům hráčů.

9) Vyhýbejte se fairwayovým bunkerům

Při ranách z odpaliště, pokud nejste skuteční ranaři, miřte na jamkách, kde jsou fairwayové bunkery po obou stranách, na ty, které jsou od vás více vzdálené. Velmi těžko do nich dopálíte a hrát zde z fairwayových bunkerů znamená často automaticky ztrátu jedné rány, protože můžete skončit pod vysokou hranou a musíte se pouze vyhrávat.

S tím je spojená rada, pokoušet se hrát co nejméně přes fairwayové bunkery. "Jako třeba na šestce, kde ten bunker je skutečně hodně hluboký, člověk v něm podcení výběr hole, protože chce zahrát co nejdál, třeba až na green, a skončí velmi jednoduše v hraně," říká Špůr.

Zároveň však připouští, že se nejedná o plošnou radu pro všechny: "Zde hodně záleží na výkonnosti hráčů a pokud hrají driverem daleko přes 220 metrů carry, tak jim nebude dělat problém hrát přes bližší fairwayové bunkery a tím si trochu zkracovat následnou druhou ránu. Jako třeba na devítce."

10) Třípary hrajte naplno

Na tříparech je na Kunětické Hoře potřeba pokoušet se eliminovat všechny okolní vlivy, jako je voda s bunkery a hrát na střed greenů. "Vím, rada nad zlato. Každý to prostě neumí," usměje se Špůr a pokračuje: "Je zbytečné se tlačit k jamce. Důležité je ale hrát rovnou na green, nevymýšlet kratší rány před green, protože druhou ranou se můžete dostat do úplně stejných problémů, jako tou první."

Největším strašákem je podle něho, alespoň co se týče výsledků, pak dlouhá sedmnáctka. "Tam jste v problémech, ať už minete vpravo nebo vlevo. Je potřeba zde hlavně udržet míč ve hře, ostatně stejně jako na předešlé pětiparové šestnáctce."

"Na tříparech je rozhodně potřeba hrát plné rány, nic nekontrolovat. A hlavně se nebát," snaží se Ondřej Špůr poradit hráčům, jak pokořit nejkratší jamky na Kunětické Hoře. Na nich je podle něho potřeba jediné: "Jestli to tak mohu říct, tak mít koule a prostě to tam narvat."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení