Šéf Czech One: Se sezonou jsem spokojený, ale poškodila nás nekalost PGAC

Pavel Krenk

Pod jeho vedením zažila nejvyšší domácí profesionální série restart, na který dlouho čekala. V započaté cestě však nemohl pokračovat. Česká PGA totiž loni v zimě nečekaně ukončila s Czech One spolupráci, a tak musel Pavel Krenk se svým týmem začínat, když ne od nuly, tak opět od začátku. Přesto je s uplynulým rokem spokojený.

Czech PGA Tour se vrátila znovu pod křídla PGAC a Czech One si rozjela vlastní sérii turnajů, kterými se pokusila navázat na svou předešlou práci. Bylo jich logicky méně, co se ale týče nastolené úrovně, o nic nepřišly.

České 1 se navíc podařilo na naše území přitáhnout turnaj německé Pro Golf Tour, opět se vydala i za hranice, tentokrát do Maďarska, a se sezonou se rozloučila milionovou akcí na pražské Zbraslavi.

Jak hodnotíte za Czech One právě končící rok 2016?
S průběhem letošního roku jsem spokojený. Úspěšně jsme rozjeli spolupráci s Pro Golf Tour, objevili jsme pro český golf novou krásnou destinaci na Panonii v Maďarsku a vyzkoušeli jsme si formát týmových soutěží. Finálový turnaj ve spolupráci s Prague Golf Teamem na Zbraslavi o milionové Prize Money pak byl hezkou tečkou. Co mi pak také dělá radost, je, že hráči v průběhu sezony přepsali na našich turnajích rekordy hned na třech hřištích. Těší mě, že se organizační tým dál sehrává a funguje na profesionální úrovni. Z pohledu historie naší Tour ale nebyl tento rok tak dynamický, jak jsem si původně představoval.

Tím důvodem je určitě nečekaný rozchod s PGAC.
Samotný rozchod jako takový by asi naši Tour neovlivnil, nicméně jsme byli hodně poškozeni nekalými praktikami lidí z PGAC. Svoji tour postavila na vykradení naší předchozí práce s klienty a partnery. Dlouhou dobu nás PGAC držela u jednacího stolu jednáním o povinných parametrech pro zařazení do PGAC Tour a za zády jednali s našimi partnery a podbízeli se s podmínkami, jen aby partneři uskutečnili turnaje s nimi.

Jak?
Byli ochotni ustoupit od základních parametrů turnajů, které deklarovali nejen nám, ale i svým členům a veřejnosti. Zejména jde o podmínky výše prize money jednotlivých turnajů a neomezení rovného přístupu členů PGAC. Minimální výše odměn 400 tisíc korun a přístup ženských hráček byly vždy deklarovány jako nepodkročitelné pravidlo. Samozřejmě nás nemohl neovlivnit záměrný chaos vytvářený PGAC, kdy si svoje turnaje vyhlásili na naše tradiční termíny a koneckonců i vytvoření zmatku mezi hráči a partnery.

Byla možnost se s PGAC nějak dohodnout?
S ohledem na to, že naším primárním cílem je organizovat dobrou Tour a nikoliv se handrkovat o zásluhy, navrhli jsme PGAC, že jsme ochotni ukončit spolupráci dohodou. Netrvali jsme na své exkluzivitě s tím, že PGAC by byla koordinátorem české PGA Tour, která by garantovala základní parametry závazné pro všechny promotéry a při splnění podmínek by byl turnaj jakéhokoliv promotéra, tedy i náš, zařazen do Tour. Domluveny byly i oboustranně přijatelné podmínky ukončení exkluzivní spolupráce. V tomto duchu bylo i podepsáno memorandum, na základě kterého jsme jednali se svými partnery. Jak se však ukázalo následně, PGAC ve skutečnosti neměla zájem dohodu uzavřít, potřebovala jen prostor a čas, aby mohla vykrást co nejvíce z naší práce uplynulých let.

Stále si stojíte za tím, že z vaší strany k pochybení nedošlo a že vypovězení smlouvy nebylo na místě?
PGAC od smlouvy odstoupila, což je krok právně velmi dramatický a používá se velmi omezeně za podmínek stanovených zákonem. Ty naplněny nebyly. Věcně šlo o to, donutit nás zaplatit doplatek licenčního poplatku, přičemž PGAC odmítala jednat o svých závazcích vůči nám tak, jak stanovuje smlouva. Koneckonců další průběh ukázal, že skutečný důvod byl dostat nás ze hry a ukrást výsledky naší dvouleté práce.

Čím si vysvětlujete, že vaše turnaje nebyly zařazené do Order of Merit české PGA?
Jakýkoliv spolek si může vyhlásit své vnitřní soutěže dle svého tak, aby to vyhovovalo jeho členům. Je zřejmé, že naše finanční odměny by výrazně rozhodily pořadí. Vždyť Prize Money vyplacené na dvou, třech našich turnajích převyšují celý roční Prize Money Fund PGAC. Samozřejmě jde i zoufalou snahu ukázat, kdo je tady pánem. Ale spíše si myslím, že jde o nedomyšlenou a nekoncepční hloupost.

Proč?
Jak jinak by mohla mít generalita PGAC tu drzost do svého finančního žebříčku zařadit výsledky našeho turnaje na Austerlitzu? Bez souhlasu pořadatele? Koneckonců hráči mohou být rádi, že do jejich Order of Merit nebylo zařazen třeba British Open. Devadesát pět procent členů PGAC jsou učitelé. Ti musí být vidět na žebříčku. Hrající hráči jsou eliminováni nemožností hrát Teaching Tour, která do celkového finančního žebříčku zařazená je, a zahraniční tam přeci nemají co dělat.

Dokážete si představit další spolupráci s PGAC?
Naší snahou je dělat dobré turnaje pro profesionální hráče, zejména pro ty, kteří se nacházejí ve velmi těžkém pásmu mezi špičkovým amatérským golfem a rutinním profesionálním golfem na úrovni oficiálních světových a evropských žebříčků, tedy Challenge Tour a výše. Jak se ukázalo, naše klientela není mezi členy PGAC, kteří jsou z většiny učiteli golfu. Jejich zájmy a priority účasti na turnajích jsou jinde.

Takže ne.
Dle mého jsou tyto potřeby plně saturovány dobře fungující Teaching Tour pana Juhaniaka. Koneckonců i snižovaní laťky, které proběhlo pod taktovkou PGAC na jejích turnajích, je známkou přibližování se spíše této spodní hranici. Nemyslím si, že bychom iniciovali nějakou další spolupráci s PGAC. Samozřejmě se nebráníme dobrým nápadům, ale budeme velmi obezřetně posuzovat, zda se jedná o fair hru vůči nám.

Co plánujete pro příští sezonu?
Ať jsou okolnosti a příčiny jakékoliv, je fakt, že díky práci výboru PGAC a pana Juhaniaka existuje a snad i v příštím roce bude fungovat šňůra turnajů té nejnižší profesionální kategorie lokální úrovně. Už to je pokrok proti stavu, kdy jsme se rozhodli rozvoji profigolfu pomoci. Proto bychom se chtěli soustředit na kategorii spíše začínajících Playing Pro, kteří potřebují náročnější hřiště a lépe dotované turnaje. Našimi vrcholovými podniky by měly být dva turnaje zařazené do evropské Pro Golf Tour a chceme připravit i kvalitní nominační turnaje, kde vedle vyšších finančních odměn bude možné vybojovat i karty na Pro Golf Tour.

A další cíle?
Věřím, že se nám podaří dojednat jako již tradičně karty pro naše hráče na Challenge Tour. Co se týče prize money, rádi bychom začínali tam, kde letos končíme, a posunuli se o krok dál. Naše turnaje by tak měly začínat na šesti set tisících, velmi rádi bychom pak rozvinuli projekt týmových turnajů, tedy turnajů pro dvojice.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení