Player prodává polovinu života. Jeho farma je za 100 milionů

Gary Player

Gary Player zažívá jedny z nejsmutnějších dní ve svém životě. Legendární golfista se kvůli vadnoucí jihoafrické ekonomice rozhodl dát na trh svou milovanou farmu, kde jednaosmdesátiletý vítěz devíti majorů strávil polovinu života.

1,5 tisíce hektarový ranč v Karoo na půli cesty mezi Johannesburgem a Kapským městem je tak k mání za téměř 100 milionů korun. Jihoafričan Player se zde věnoval především své druhé lásce, chování závodních koní. Během čtyř dekád jich zde vyrostlo přes 2000.

Na farmě je vlastní vinice se sklípkem, plně vybavená posilovna, venkovní i vnitřní bazén, tenisový kurt, dům pro hosty se třemi ložnicemi, jízdárna a uzavřená závodní dráha, soukromá kaple a mnoho dalšího. A to jsme se nedostali ke golfu. Na farmě se nachází i plnotučná devítka. Jak jinak než navržená svým majitelem, jedním z nejlepších designerů světa.

Fotogalerii Playerovy farmy naleznete zde.

Vítěz 165 turnajů už začíná pomalu myslet na odpočinek. "Rádi bychom se uskromnili, protože je to opravdu velká farma. Nemyslím si, že půjdu do důchodu dříve než v devadesáti, ale začali jsme se na to připravovat," nastínil Player důvody prodeje svého rodinného sídla.

Jeho ranč přichází na trh v době, kdy ceny nemovitostí v Jižní Africe klesají vlivem oslabeného randu. Hodnota Playerova majetku se tak snižuje.

Ekonomický růst v JAR je nejpomalejší od globální krize v roce 2009 a to vlivem stoupající nezaměstnanosti a také kvůli sérii turbulencí na politické scéně. V nich jde především o to, že současný prezident Jacob Zuma se snaží udržet u moci i poté, co byl zapleten do série skandálů.

"Jihoafrický trh s luxusními nemovitostmi pokračuje v trendu prodeje nemovitostí. Ačkoliv se zdá, že to s politickou a ekonomickou situací přímo nesouvisí, klesla cena nemovitostí v tomto segmentu o 1,6 %, což byl první pokles od roku 2012. Vyhlídka na rok 2017 je pokles o 1,7 %," uvedl Jacques du Toit, realitní analytik Barclays Africa Group.

Klesající dostihový byznys

Zatím to vypadá, že Player nebude mít o zájemce nouze. Jeho realitní makléř prý zaregistroval velký zájem o nemovitost jak v zahraničí, tak i mezi domácími investory. A přestože je to jen jedna z řady Playerových nemovitostí v JAR, prodej této mu trhá srdce.

Jít s rančem na trh prý ovlivnila také nepříznivá situace v dostihovém byznysu. Koně jsou od dětství druhou láskou Playera. Jenže co se týče závodních koní, jejich majitelé v JAR zaznamenali letos pětiprocentní ztráty. A to i přesto, že denní náklady na jednoho závodního koně patří mezi nejnižší na světě.

Největší úspěch zaznamenal Playerův kůň v roce 1994, kdy Broadway Flyer doběhl druhý na St. Lager Stakes, což je nejstarší a nejdelší klasický dostih v Británii.

"Po úmrtí rodičů a některých dalších členů rodiny bude prodej farmy mým nejsmutnějším momentem v životě," nechal se slyšet Player. "Je to ráj," dodala legenda, která se stěhuje na jižní pobřeží na Plettenberg Bay.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení