Světový žebříček v roce 2016: nejvíce bodů získal DJ, sbírali je i Češi

Dustin Johnson

Světový žebříček nemusí vypovídat až tolik o aktuální formě, ale o té dlouhodobé říká všechno. Co všechno se v nejsledovanějším golfovém pořadí událo za poslední rok? Na to se podívali na European Tour a jsou to zajímavá čísla.

Některé věci jsou jasné na první pohled. Třeba to, že světovou jedničkou je na konci roku 2016 Australan Jason Day, na druhém místě je Rory McIlroy ze Severního Irska a na třetím Američan Dustin Johnson. V nejlepší pětce jsou ještě Švéd Henrik Stenson a další Američan Jordan Spieth.

Co dalšího ale je možné ze světového žebříčku vyčíst? Zde jsou nejdůležitější data a také zajímavosti, které se udály v uplynulých 12 měsících. Tak, jak je zaznamenal web European Tour ve spolupráci s irským odborníkem Nosferatu.

 • Nejvíce bodů do světového žebříčku získal v roce 2016 Dustin Johnson. Celkem si za své vyrovnané výkony připsal na své konto 454,2 bodů, což je o 70 více než první Day a dokonce o 72 více než druhý McIlroy.
 • Průměrný věk nejlepších pěti hráčů je 30,2 let, což z nich dělá nejmladší elitní pětici od roku 2003.
 • Největší posun v rámci nejlepší stovky zažil díky fantastickému závěru roku Švéd Alex Noren. Ten začínal rok coby 96. hráč pořadí, aktuálně je devátý. Polepšil si tak o 87 příček. Od zavedení žebříčku se jedná o druhý nejvýraznější posun do elitní desítky v rámci jednoho roku. Lepší byl pouze Webb Simpson, který si v roce 2011 při posunu do TOP 10 polepšil o 203 pozic.
 • Stejně jako Noren si o 87 míst polepšil také Španěl Rafael Cabrera Bello, který se posunul ze 114. příčky na momentální 27. pozici.
 • Celkem je v TOP 50 jedenáct nováčků, což je o osm méně, než v roce předchozím. Být na konci roku v elitní padesátce je přitom velmi důležité, zajistí vám to totiž mimo jiné start na nadcházejícím Masters. To si tak zahraje třeba i šampion D+D REAL Czech Masters Thomas Pieters (více zde).
 • Nejvýraznější posun do elitní stovky zaznamenal Jihoafričan Richard Sterne. Ten startoval rok na 411. místě, zakončil ho ale jako jedenadevadesátý hráč světa.
 • Jediný hráč v elitní stovce, který začínal a také končí rok 2016 na stejné příčce, je dvacátý Američan Matt Kuchar.
 • Největší posun v rámci jednoho týdne zaznamenal 51letý Ind Mukesh Kumar, který si díky vítězství na prosincovém Panasonic Open India polepšil o neuvěřitelných 1229 míst. Aktuálně mu patří 478. příčka.
 • Nejvýraznější skok během celého roku pak udělal belgický mladíček Thomas Detry. Ten se díky skvělým výkonům na Challenge Tour posunul o 1516 míst a nový rok tak začne nejen jako člen European Tour, ale také hráč elitní 200 světového pořadí.
 • Díky úspěchům na Pro Golf Tour, která je nově hodnocená body do světového pořadí, pak máme v pořadí konečně započtené také dva Čechy. Jsou jimi Stanislav Matuš (871.) a Filip Mrůzek (1608.). Ostatní hráči jsou pouze na posledním místě bez jediného bodového zisku.
 • A co Tiger Woods? Jelikož během celého roku odehrál jediný turnaj, pohoršil si ze 416. místa na 652. příčku. V jednu chvíli byl ale dokonce až na 898. místě, tedy za Stanislavem Matušem.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení