Pět největších skandálů v profigolfu. Nechybí Woods ani Daly

Kurva Tigera Woodse

Server Yahoo Sports přišel před časem s žebříčkem pěti největších golfových skandálů všech dob, které se udály na profesionální scéně. Posuďte sami, jestli jsou to opravdu ty největší, nicméně asi se všichni shodneme na tom, že šampion na průšvihy a hvězda Czech Masters John Daly nemůže být opomenut. Ach ano, stejně jako Tiger.

Sexuálně nenasytný Tiger Woods

Tohle nebyl jen největší skandál v historii golfu, ale i v historii sportu. Tiger Woods byl do té doby největší sportovní ikona, nejlépe vydělávající sportovec, ideální marketingový nástroj, stroj na peníze, pan dokonalý… Ze dne na den se stal vyvrhelem.

Vše odstartovalo tím, když v roce 2009 nedaleko svého domu na Floridě naboural do hydrantu, když ho jeho žena Elin Nordegren pronásledovala s golfovou holí a rozmlátila mu sklo u jeho luxusního cadillacu.

V tu dobu nikdo netušil, jaký chaos se kolem Tigera brzy rozvíří. Doslova peklo. Elin zkrátka došla trpělivost se zálety jejího prominentního manžela. Více než se zálety.

Vyšlo najevo, že Woods jaksi neovládal svůj sexuální apetit. V mobilu měl čísla na barmanky, prostitutky, pornoherečky. Žil zkrátka dvojí život, z nichž ten temnější byl úplným opakem obrazu spořádaného manžela, otce dvou dětí a největší sportovní ikony planety.

Pád na dno byl krutý. Tiger se obhajoval svou sexuální závislostí a šel se léčit. Přesto přišel o rodinu i četné přátele a sponzory. I když mu zůstal na účtu pořádný balík, finančně to krutě pocítil. Jen rozvod ho stál 54 milionů dolarů. Opustila ho i vítězná aura. Až v roce 2012 začal opět vyhrávat turnaje, ale od té doby zažil pouze dva dobré roky. I vinou zranění.

Ještě větší úsilí než návrat na greeny, ho ale po aféře stálo napravování své pověsti. Svět mu již odpustil, ale pravdou je, že si zabil nejlepší roky své kariéry. Nebýt aféry, Nicklausův rekord v počtu vyhraných majorů by byl již nejspíš překonán. Vždyť Woods na grandslamu naposledy triumfoval na US Open 2008.

Skandálně sexistický Ted Bishop

Pustil si pusu na špacír a letěl téměř okamžitě. V říjnu 2014 napsal šéf PGA Tour Ted Bishop na Twitter, že anglický golfista Ian Poulter se chová jako "malá holka", když kritizuje bývalého rydercupového kapitána Nicka Falda. Víceméně vyjádřil, co si myslí spousta lidí, ale zdánlivě nevinou hláškou na sebe přivolal pohromu. Obvinění ze sexismu bylo to nejhorší.

Direktoriát PGA jednomyslně rozhodl, že takové výroky se neslučují s majestátem úřadu, který Bishop zastává, a do 24 hodin ho odvolal. Nepomohly omluvy, zpytování svědomí, prostě nic. Bishop skončil. Otázkou je, co byl větší skandál. Jestli Bishopův tweet, nebo jeho odvolání za takovou prkotinu.

Nastřelený Dustin Johnson

A opět rok 2014. Dustin Johnson, mediálně sledovaný nejen pro svůj golfový talent, ale i kvůli svému vztahu s krásnou Paulinou Gretzky, byl pozitivně testován na kokain. Malér, který mohl zruinovat jeho skvěle rozjetou kariéru, byl na světě. O to hůř, že to byla již jeho třetí prokázaná drogová eskapáda. (2009 marihuana, 2012 a 2014 kokain).

Populární DJ ale z hrozící kariérní apokalypsy dokázal vybruslit stejně jako jeho skoro tchán Wayne Gretzky ze sevření obránců. Vzal si dobrovolné volno a prostřednictvím svého managementu vzkázal:

"Využiji tento čas k tomu, abych vyhledal odbornou pomoc, čelil svým problémům a zlepšil svou fyzickou a psychickou pohodu. Jsem si jistý, že dokážu získat emocionální základ potřebný k tomu, abych se stal opět konzistentním šampionem."

Johnson sice čelil opovržení u některých soupeřů i veřejnosti, nicméně v dlouhodobém horizontu dosáhl odpuštění. A jeho management si mohl gratulovat za zvládnutou krizovou komunikaci. Dnes je DJ druhým hráčem světa, na svém kontě má první major a nejlepší léta před sebou.

Hazardní loser John Daly

Není možné, aby v žebříčku chyběl. John Daly je přímočarý, nestoudný a kontroverzní. Golfový záporák se vším všudy ale právě proto přitahuje pozornost. Jako by se řídil heslem, že i negativní reklama je reklama. A možná ještě účinnější.

Co alkoholových a sexuálních skandálů nasekal. V tomto seznamu by mohl figurovat jako takový, ale vybrán byl hlavně pro svoje problémy s hazardem. Až z daňových přiznání vyšlo najevo, že jeho čistá ztráta z hazardu činí neuvěřitelných 55 milionů dolarů. To není vtip, to je realita.

Jak řekl v roce 2014: "Když jsme prošli moje daňové záznamy, byl jsem v šoku. Do té doby jsem si myslel, že jsem prohrál 20 až 25 milionů. Neměl jsem ani páru, že to bylo 55 až 57 milionů dolarů. To je šílené."

Ano Johne, to tedy je. Stejně tě rádi opět uvidíme na Czech Masters.

Podvodnice Jane Blalock

Byla jednou z dominantních hráček své doby. Přesto není v Síni slávy LPGA. A to proto, že se s nejvyšší americkou ženskou túrou dostala do ošklivého sporu, který skončil až soudní pří. Vyhrála ji, nicméně stále se od LPGA rehabilitace a uznání nedočkala.

Blalock skončila s golfem v roce 1985 jako vítězka 27 turnajů na LPGA. Během své kariéry dokázala v jednu dobu projít 299krát cutem za sebou.

Podle LPGA si ale v sezoně 1972 pomáhala nepovoleným označováním míčků na greenech, čímž si měla vylepšovat jeho polohu, aby dosáhla lepšího výsledku. Byla na čas suspendována, vyhrála soud, ale nálepky podvodnice už se nikdy nezbavila. Dodnes bojuje za své očištění.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení