Day chce být jedničkou celý rok, svou hru neplánuje zrychlit

Jason Day

Do nového roku vstupuje coby světová jednička. A za hlavní cíl si Jason Day nyní dává, aby se na tom nic nezměnilo v nadcházejících 52 týdnech. První krok k udržení golfového trůnu po celý rok může udělat už v tomto týdnu na turnaji šampionů PGA Tour.

Na tom se Day ukáže po delší pauze. Kvůli zdravotním problémům se zády v září nedohrál TOUR Championship v Atlantě a od té doby se na nejprestižnějším golfovém okruhu světa neukázal. "Nejdůležitější věcí je následujících 15 let, nikoliv 15 dní," vzkázal během play-off FedEx Cupu Dayův manažer Bud Martin.

Australan, kterého zdravotní lapálie provází prakticky celou kariérou, nechtěl nic uspěchat a bolavá záda pořádně doléčit. A i když jsou možná jeho fanoušci v nejistotě, on sám přiznává, že pochybnosti ohledně jeho budoucnosti nejsou na místě. Jednou ale byly... V roce 2014.

"Abych se přiznal, tehdy jsem se bál, že budu muset opustit hru kvůli tomu palci, protože jsem opravdu nemohl držet hůl. Záda můžete nějak obejít, to se dá přejít," říká Day, který už se ale nyní přemáhat nemusí. Na Havaj, kde se utká s ostatními šampiony zámořského okruhu z uplynulého roku, dorazil zdravý.

A na začátku roku 2017 s jasným cílem.

"Samozřejmě, že je skvělé skončit rok jako světová jednička, ale já bych jí chtěl být celý rok. Ne třeba pouze polovinu, i když bych pak na konci roku zase byl číslo jedna," plánuje si odhodlaně vítěz PGA Championship z předminulého roku.

Celkově má na svém kontě 44 týdnů v čele světového žebříčku, z toho 40 v řadě. Prvním hráčem světa je od konce března, kdy vyhrál ve dvou týdnech nejprve Arnold Palmer Invitational a poté WGC-Dell Match Play.

"Když dosáhnete svého cíle, musíte si věci znovu přehodnotit a pokusit se dosáhnout něčeho náročnějšího," poodhaluje své myšlenky 29letý rodák z australského Queenslandu.

Tomu mnoho lidí i přes jeho nesporné golfové kvality vyčítá pomalou hru. A i když se ji Day pokoušel v loňském roce zrychlit, letos od tohoto záměru upustí a bude nadále hrát tak, jak mu vyhovuje nejvíce.

"Snad každý chce zrychlit hru, což je nyní v golfu velké téma. Já už ale nyní svou hru zrychlovat nebudu. Vrátím se k tomu, co mě dělá dobrým. A jestli to znamená, že třeba pětkrát odstoupím od míčku před tím, než ho odehraji, udělám to," vzkazuje Day.

Ten byl v minulé sezoně "na stopkách" jen v jednom případě, což byl výraznější posun oproti roku 2015, kdy se to stalo zhruba osmkrát. Jenže i když loni vyhrál tři tituly, ani jednou se neradoval na těch největších akcích, tedy majorech.

Aby to letos změnil, musí hrát opět svůj nejlepší golf. A ten už prostě navždy bude asi trochu pomalejší.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení