U trenérů chceme kvalitu, nikoliv kvantitu, zní z PGAC

Barbora Barcalová, Roman Svoboda a Oldřich Nechanický

Byl to pro českou PGA tak trochu turbulentní rok. Mohlo za to vypovězení smlouvy s Českou 1 ohledně pořádání Czech PGA Tour, kterou tak v uplynulé sezoně opět pořádali čeští profesionálové na vlastní pěst. Celý rok to samozřejmě výrazně ovlivnilo, čehož si je vědom také viceprezident Roman Svoboda (na snímku uprostřed). Co ho naopak těší? Výrazný posun v oblasti vzdělávání.

Kauza ohledně vyostřeného a nečekaného konce spolupráce mezi PGAC a Českou 1 hýbala českým golfovým prostředím přesně před rokem. Poté sice emoce ustoupily a turnaje se, ať už z jedné nebo druhé strany, uspořádaly, přesto to ještě dnes tak trochu "bublá".

Otázkou je, zda definitivní uklidnění přinese sezona nadcházející. Roman Svoboda věří, že minimálně na straně PGAC ano. A že se série Czech PGA Tour opět vrátí v plné síle.

Jak hodnotíte rok 2016?
Cíle, které jsme si stanovili tak, aby se jednalo o servisní organizaci našich členů, se nám snaží dílčími kroky plnit. Snažíme se vytvářet lepší podmínky a zázemí, vedle toho se nám dlouhodobě daří zlepšovat struktura vzdělávacího procesu, který je velmi důležitý. Devadesát procent našich členů jsou trenéři, kteří své vědomosti předávají dalším hráčům a přivádějí nové lidi ke golfu.

Jste spokojení se současnou úrovní českých golfových trenérů?
Za sebe mohu říci, že ano. Je tam vidět velký kus práce v posledních letech, když jsme se rozhodli, že se nebudeme snažit vytvářet velký počet nových trenérů, ale soustředíme se na to, aby dosavadní trenéři byli dostatečně vzdělaní a profesionální, aby mezi ostatními hráči o ně byl zájem. Věříme, že každý člen se v našem systému může najít. Jsou samozřejmě regiony, kde mají naši členové problémy s prací, ale jinde mohou mít i přebytek.

Vrátili jste se k pořádání Czech PGA Tour, jak těžké to bylo?
Podařilo se nám uskutečnit sérii našich turnajů, což samozřejmě nebylo úplně snadné. Turnaje ale byly podle nás velmi dobře organizovány a byly skvěle obsazené. Zároveň jsme se chtěli pokusit narovnat vztah s promotérskou společností Česká 1, která pořádala dva roky Czech PGA Tour, ale které jsme vypověděli smlouvu, protože jsme se spoluprací nebyli spokojení od prvního dne.

Proč?
Naše spolupráce měla začít tím, že Česká 1 uhradí licenční poplatek přesně stanovenou platbou. Ta neproběhla v termínu, takže jsme od začátku byli v nejistotě. Ta se táhla po celou dobu spolupráce, a proto jsme se rozhodli ji ukončit vypovězením smlouvy, i když jsme věděli, že to nebude úplně snadné. Stav k dnešnímu dni je takový, že nám Česká 1 stále dluží 325 000 korun, o které se soudíme.

Šéf České 1 Pavel Krenk mluvil o nekalých praktikách z vaší strany.
Asi by bylo dobré, kdybychom dokázali vůbec specifikovat, co to jsou nekalé praktiky. PGAC nemá potřebu nekalé praktiky jakýmkoliv způsobem používat. Jsme veřejný spolek nadšenců, kteří mají rádi golf a nějakým způsobem se díky němu živí. Vždy nám půjde o to, aby prostředí pro naše členy bylo co nejkvalitnější. Aby trenéři měli co nejvíce klientů a hráči turnajů, kde hrát.

Jakým způsobem podporujete členy se statusem Tour Professional, kterých je výrazná menšina?
V menšině jsou, protože se jedná o jejich vlastní volbu. Oni chtějí mít status hrajících profesionálů, protože se chtějí živit hraním golfu. Myslím, že většina z nich ví, že čistě díky vyhraným prize money na domácích akcích se uživit nedokáže, takže přepokládáme, že se hrajícím profesionálem stávají s tím cílem, že budou hrát některou z vyšších evropských nebo jiných sérií. Proto hrající profesionál ani neočekává nějakou větší servisní podporu od našeho spolku. PGAC však tyto hráče podporuje v rámci svého stipendijního programu, kdy hradí čtyřem nejlepším mužům a dvěma nejlepším ženám startovné na q-school a následně prostřednictvím Cestovní kanceláře Fischer zajišťuje postupujícím hráčům dopravu a ubytování.

Zhruba devadesát procent vašich členů jsou trenéři, ze kterých většina na turnaje nejezdí. Proč tedy Czech PGA Tour vlastně pořádáte?
Z dobré vůle. Když se podíváte do okolních zemí, tak třeba v Německu pořádá PGA jen dva turnaje ročně. Ostatní jsou od soukromých subjektů. Tak tomu je také v našich stanovách, když se zavazujeme pouze k uskutečnění šampionátů na rány a na jamky. Hodně členů se pak ptá, proč nepořádáme pouze tyto dva turnaje, vidíme však zájem poměrně velké skupiny našich členů o kvalitní turnaje s profesionální úrovní, tuto skupinu doplňuje ještě několik zahraničních hráčů, proto nám dává pořádání Czech PGA Tour stále smysl.

Jedná se také o určité poměření kvality mezi všemi profesionály.
Ano. Jsme přesvědčeni o tom, že každý, byť učící profesionál, by měl nadále alespoň v malé míře hrát a poměřovat síly s ostatními kolegy a tím být vzorem pro své klienty a především děti. Hrajícím profesionálům pak naopak dáváme příležitost udržovat se v herní kondici, neboť se snažíme, aby naše turnaje nekolidovali s významnými zahraničními akcemi. Nutno podotknout, že sestavit turnajový kalendář je jedním z nejsložitějších úkolů v rámci organizace celé tour.

Jak se rýsuje série pro rok 2017?
Plány máme poměrně velké, ale zatím vám je nemohu představit. Mezi členy přitom panuje určitý rozkol, jak velkorysé ty plány mají být. Já osobně si dokáži představit, že bychom dělali sérii o patnácti turnajích, někdo jiný říká, že dva stačí. Czech PGA Tour 2017 určitě bude, jakou bude mít však finální podobu ukáží až finální jednání s partnery, která stále probíhají. Vše by mělo být jasné na Valné hromadě, která se v Hotelu Step uskuteční koncem ledna.

Plánujete nějaké novinky v rámci série?
Určitým překvapením budou nové kategorie. Nějakým způsobem bychom rádi rozpohybovali ke hře ty profesionály, kteří nejsou až tak aktivní. Jednoduše řečeno chceme turnaje více zatraktivnit pro naše studenty a učitele a zároveň představit profesionální golf skupinám z řad amatérů nebo dokonce negolfistů, neboť společným cílem ČGF a PGAC by měl být zejména příliv nových zájemců o tento krásný sport.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení