Líbánky v nepravou chvíli. Životní balík vydělal hrdý Afričan

Graeme Storm

Byla to jedna z nejčastějších otázek, na kterou vítěz posledního podniku European Tour Graeme Storm odpovídal. Nikoliv jaké to je porazit v play off světovou dvojku Roryho McIlroye, ale kdo je jeho věčně rozesmátý caddy, kterému dal na jihoafrické poměry vydělat hodně slušné peníze.

Byl to tak trochu skrytý, ale možná o to zajímavější příběh než ten, který napsal na South African Open jeho vítěz Graeme Storm. Ten se radoval z výhry na European Tour po téměř deseti letech, přitom ještě na sklonku minulého roku to vypadalo, že se po dlouhých dvanácti letech přišel o kartu na další sezonu a nad jeho kariérou se v osmatřiceti letech stahovala mračna.

Možná i proto si jeho caddy Gary Malia, jinak profík z anglického Harlepoolu, na první turnaj v novém roce zamluvil termín svatební cesty. A přišel tak o pořádný balík peněz.

V Glendower Golf Clubu tak Stormovi nosil hole místní caddy Jefrey Nkonyane. Dostal se k tomu jako slepý k houslím, když se Angličan musel poohlédnout po náhradě. Vybral si Jefreyho, kterého již znal z minulosti. A tak zatímco Maliovi svatební cesta poněkud zhořkla, Nkonyane trefil jackpot.

Storm si vítězstvím přišel zhruba na 140 000 liber. Pokud aplikoval běžnou sazbu deseti procent pro nosiče, přišel si jeho náhradní jihoafrický caddy na 14 000 liber (zhruba 440 000 korun), což je v Jihoafrické republice pořádná suma. Slušná částka by to byla i v Anglii, lze za ní pořídit třeba novou oktávku, což za čtyřdenní džob docela ujde. Maliovi ale na účet nepřijde.

Storm získal fanoušky

"Je to jednoznačně největší částka, kterou jsem v životě vydělal,“ smál se Nkonyane po domácím turnaji. Peníze jsou samozřejmě skvělé, ale zároveň jsem nebyl nikdy takhle hrdý. Vyhrát doma před našimi fanoušky po boku Graema, kterého znám skoro 20 let, to je speciální moment," uvedl jednapadesátiletý caddy, který po výhře v play off vytáhl z bagu jihoafrickou vlajku, kterou hrdě ukazoval reportérům.

"Dělával jsem mu nosiče ještě v jeho amatérských letech na SA Stroke Play and SA Match Play. Znovu se spojíme vždy, když jede hrát do Jižní Afriky," vyprávěl Nkonyane, který bývá ve své vlasti Stormovi nablízku, i když má u sebe svého caddyho. Tentokrát si mohl zavzpomínat na starou spolupráci.

Storm si díky ní mohl připadat jako doma. Fanoušci, kteří doprovázeli jeho flight po hřišti, byli kvůli domácímu nosiči holí v drtivé většině na jeho straně a každou jeho povedenou ránu hlasitě oslavovali. Stejné to bylo i při rozstřelu proti mnohem slavnějšímu McIlroyovi. To Stormovi dodávalo sebevědomí.

"Věděli jsme, že nás ve finálovém kole čeká proti Rorymu velmi náročný a nervózní den. Moje práce byla držet ho ve hře tak, aby se díval stále dopředu a neztrácel sebevědomí. Povedlo se a jako hrdý Jihoafričan říkám, že jsem snad ukázal, že i u nás jsou profesionální kedíkové stejně dobří, jako kdekoli na světě. Doufám, že jsme ukázali mladým v naší zemi, že mohou dokázat cokoliv, pokud budou tvrdě pracovat," uvedl Nkonyane, jehož země je těžce zkoušená kriminalitou.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení