European Tour experimentuje! Inspirovala se Ligou mistrů

European Tour

European Tour se toho nebojí a vymýšlí další nové golfové formáty. V tomto týdnu bude mít v Perthu premiéru turnaj World Super 6, který bude zakončen jamkovkou na šest jamek. Začátkem května pak Anglie uvidí dvoudenní týmové národnostní klání také na šest jamek.

Tentokrát se nový formát jmenuje GolfSixes a poprvé ho budou moci fanoušci sledovat o víkendu 6. a 7. května, kdy se turnaj uskuteční na severovýchodě Londýna v klubu Centurion. Celkem 16 národních týmů bude hrát o prize money ve výši 1 milion eur.

Týmy se budou skládat následovně - nejvýše postavený člen European Tour k 13. březnu si vybere podle svého uvážení krajana, který je také členem evropské série. Jedná se tedy o podobný formát jako u World Cupu, celkem se tak na akci představí šestnáct národností.

Co se týče formátu, je zde inspirace fotbalovou Ligou mistrů. V sobotu si tak ve čtyřčlenných skupinách zahraje každý s každým (výhra 3 body, remíza 1 bod, prohra 0 bodů), když dva nejvýše postavené týmy postoupí do nedělního play-off (čtvrtfinále, semifinále, finále a souboj o 3. místo).

Samotné duely pak budou formou tzv. greensomů. Během nich na každém odpališti odpálí svůj míček oba hráči týmu, poté bude vybrán ten lépe položený a od druhé rány už se hráči střídají, než míček skončí v jamce.

Za každou vyhranou jamku získá tým 1 bod, kdo jich bude mít po šesti jamkách více, zvítězí. V případě nerozhodného skóre skončí souboj remízou. Pokud po odehrání všech zápasů ve skupině budou mít týmy stejně bodů, rozhodne mezi nimi rozdíl ve všech získaných bodech v rámci jednotlivých utkání, podobě jako je tomu ve fotbale s góly.

Pokud i zde nastane shoda, rozhodne rozehrávka na speciálně upravené a zkrácené 18. jamce. Stejně tomu bude v případě nerozhodného výsledku po šesti jamkách v rámci nedělního play-off.

Během celého víkendu bude hrát na hřišti muzika a na vybraných místech tu a tam zasáhne i pyrotechnická vsuvka. Hráči pak budou mít na sobě mikrofony, aby ještě více vtáhli fanoušky do hry.

Televizní diváci se navíc mohou těšit na záběry z golfistova pohledu, když kamery u sebe budou mít také kedíci.

"Už nějakou dobu říkáme, že golf potřebuje moderní a inovativní formáty, aby si udržel sledovanost. Proto jsem rád, že dnes mohu představit GolfSixes," vzkázal Keith Pelley, šéf European Tour.

Na co se on sám nejvíce těší? "Jsem rád, že přinášíme element v soubojích zemí. Je bez debat, že nejlepší atmosféra na golfu přichází každé dva roky s Ryder Cupem a my bychom rádi přenesli národnostní cítění i do tohoto formátu."

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení