Revoluční změna? Bez velkých hvězd a tři dny vše při starém

Alex Noren

Nadcházející turnaj v australském Perthu bude ve znamení malé revoluce. European Tour na něm poprvé vyzkouší nový herní formát kombinující klasickou hru na rány a jamkovku. Nazvala ho World Super 6. Je součástí změn, kterými chce vedení evropského okruhu zatraktivnit hru fanouškům.

V Perthu se tak bude hrát úvodních 54 jamek klasicky na rány. S tím, že cut bude jako obvykle po 36 jamkách. Pak přijde další zúžení startovního pole na 24 hráčů, kteří si to rozdají o vítězství v jamkovce na šest jamek o titul.

Pokud bude po šesti jamkách jakéhokoliv zápasu skóre nerozhodné, na řadu přijde speciálně vytvořená 90metrová jamka využívající green osmnáctky. Když nerozhodne ani ta, vrátí se hráči znovu na její týčko a utkají se v soutěži nearest to the pin. Kdo skončí svou první ranou blíže jamce, postupuje dál, v případě finále vyhrává celý turnaj.

Snaha o inovativní přístup však podle kritiků zůstává na půli cesty. Na hřišti Lake Karrinyup Country Clubu se především první tři kola nebude dít vůbec nic nového. A až konečně po třech dnech k něčemu dojde, bude se to týkat již jen 24 hráčů. Navíc nikdo nedokáže odhadnout jakých. Finálová jamkovka může být bez největších hvězd, které nemusí postoupit.

I když hvězd… skutečná globální golfová celebrita v Austrálii chybí. Nejvýše postaveným hráčem světového žebříčku je světová jedenáctka Alex Noren. Při vší úctě k švédskému osminásobnému vítězi z European Tour, Noren není pro golfové fanoušky nějakým extra lákadlem.

Změna pohledu na golf?

Jenže prize money 1 750 000 australských dolarů k protinožcům velké hvězdy v nabitém kalendáři nenaláká.

Šéf australské PGA si ale od nového formátu hodně slibuje. "Tím, že spouštíme ISPS Handa World Super 6 v Perthu, jedná se o úžasný den pro mezinárodní golf. Bude to golfový turnaj, který změní pohled lidí na golf," věří Brian Thorburn.

"Věříme tomu, že golf potřebuje nové a inovativní formáty," říká jasně Keith Pelley, šéf European Tour a hlavní iniciátor změn v tradičním golfovém prostředí.

A na turnaj se těší i Alex Noren. "Myslím, že je pěkné zkusit něco nového. Pro fanoušky na hřišti i u televize to bude zajímavé sledovat," uvedl Švéd pro stránky ET. Tak věřme tomu, že se toho dočká a závěrečný den na turnaji ho nemine.

Na druhou stranu by se mu však nestalo to, čeho se u nového formátu obávají nejvíce sami golfisté. "Bude velice těžké se vyrovnat s tím, že jste si po třech kolech vybudovali nějaký náskok a pak o všechno přijdete porážkou v prvním kole play-off," nadnesl Noren.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení