Jubileum změní tradici. The Open bude slavit v St. Andrews

St. Andrews

Zatím to nikdo neřekl nahlas, ale dá se to vyčíst z volby pořadatele na rok 2020. Nejstarší major turnaj planety se bude za tři roky konat na jihu Anglie v Royal St. George. O rok později bude totiž The Open Championship slavit 150 let a nepochybuje se o tom, že oslava proběhne na slavném Old Course v St. Andrews.

R&A od roku 1990 hostí slavné The Open v letech, které končí číslovkou 0 a 5. Tato tradice vznikla v roce 1895 a byla dodržována až do první světové války. Opět se na ni navázalo na začátku 90. let.

Kvůli jubileu ale dojde k porušení.

Když zástupci Royal & Ancient Golf Clubu v úterý zveřejnili pořadatele pro rok 2020, jejich Old Course to nebyl. A ačkoliv to nikdo nevyslovil, je zřejmé, že si nechávají jubilejní 150. ročník pro své slavné hřiště. Rok 2020 přidělili k velké radosti klubu do St. George v Kentu.

The Open se tam bude konat po devíti letech a po 15. v historii. Jenom St. Andrews, Prestwick, Musselburgh Links and Muirfield hostily britský šampionát častěji. Kromě St. Andrews již nejsou další jmenovaná hřiště v rotaci. Muirfield v ní byl ještě loni, ale byl vyřazen kvůli svým pravidlům o ženách.

V St. George vyhrál poslední The Open Darren Clarke. Na ostrovech velmi populární hráč ze Severního Irska triumfoval na majoru poprvé ve svých 42 letech na 54 pokus po více než 20 letech. Jeho triumf byl vnímán velmi intenzivně, neboť završil jeho návrat na vrchol poté, co Clarke ustoupil ze slávy po smrti své ženy v roce 2006.

"Byl to neuvěřitelný pocit zvednout nad hlavu Klaretový pohár. Moje jméno se objevilo po boku těch nejslavnějších hráčů, kteří kdy hráli tuto hru," vzpomíná Clarke na své vítězství v Royal St. George.

The Open pro mě ztělesňuje všechno, co golf znamená. Je to turnaj, který jsem vždycky nejvíce toužil vyhrát od té doby, co jsem jako dítě poprvé vyrazil na hřiště. Mám tolik krásných vzpomínek na ten týden v Sandwichi a nemůžu se dočkat, až se tam za tři roky vrátím,“ uvedl Clarke, kterému bude v té době necelých 52 let.

Martin Slumbers, šéf R&A, k volbě hřiště uvedl: "Už se nemůžeme dočkat na The Open v St. George. Za 120 let se tu zrodilo tolik skvělých šampionů. Pro fanoušky je to skvělá vyhlídka, že uvidí nejlepší hráče světa na jednom z nejlepších linksových hřišť světa."

"Jsme potěšeni a poctěni přidělením The Open v roce 2020,“ řekl kapitán St. Georges James Furber. Je to obrovská příležitost pro město Sandwich, okres Thanet i kraj Kent," prohlásil.

"Klub je nesmírně vděčný všem místním autoritám, které s námi tvrdě pracovali na přivedení jednoho z nejprestižnějších šampionátu světa zpět k nám," dodal zástupce klubu, kde se The Open poprvé konalo v roce 1894. Bylo to poprvé, co se turnaj pořádal mimo Skotsko.

The Open se poprvé hrálo v roce 1860 v Prestwicku. V současnosti je v rotaci, ze které se volí pořadatel, devět hřišť. Čtyři jsou v Anglii, čtyři ve Skotsku a jedno v Severním Irsku. Letošní 146. ročník se bude konat V Royal Birkdale Golf Clubu v anglickém Southportu. Vítězství z Royal Troon bude obhajovat Henrik Stenson.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení