PGA Tour už letos vyzkouší měřící zařízení na 12 akcích

Měřící zařízení

Hned jak se provalilo, že R&A společně s USGA plánují v rámci masivní změny pravidel povolit v golfu od roku 2019 měřící zařízení, začaly nejprestižnější okruhy jednat. Nyní přichází se svým testem také PGA Tour, která ještě letos vyzkouší měřidla na celkem 12 turnajích.

Nepůjde ještě o nejvyšší sérii PGA Tour, ale o nižší tři okruhy - Web.com Tour, Mackenzie (Canadian) Tour a PGA Tour Latinoamérica. Na každém z nich byly vybrány čtyři turnaje, kde hráči měřící zařízení vyzkouší. 

"Už hodně let vedeme vášnivou debatu ohledně toho, zda budou mít měřící zařízení pozitivní nebo negativní dopad na soutěžní golf na té nejvyšší profesionální úrovni," řekl Andy Pazder, který má v PGA Tour na starosti turnaje a další soutěže.

Následně odůvodnil, co zámořskou sérii k tomuto kroku vedlo: "Jedinou možností, jak ten dopad zjistit, je otestovat je během oficiálních akcí na jednom nebo více okruzích. Jsme zvědaví, jak testování dopadne."

Od povolení měřících zařízení si vedoucí organizace golfu slibují, že nepatrně zrychlí tempo hry, které je v posledních letech obrovským problémem. Vždyť není výjimkou, že i ti nejlepší hráči na světě občas hrají jednu osmnáctku přes pět a půl hodiny.

Samotní profíci jsou ale v tomto ohledu spíše skeptičtí.

"Nemyslím si, že to něco změní na tempu hry. My totiž nehrajeme golf "jednoho čísla". Potřebujeme vědět, kolik je to na zadní hranu greenu, kolik je to přes bunker. Potřebujeme vědět, jaké je vzdálenost do určitého místa svahu," připomněl Justin Rose.

I proto nevěří tomu, že měřidla nějakým výraznějším způsobem hru zrychlí: "Není to tak jednoduché, že si řekneme - mám to 179 do tyče. Děláte určitá rozhodnutí na základě toho, co všechno kolem jamky je."

Na Roseova slova navazuje Jon Rahm, který měl možnost používat měřící zařízení ještě coby amatér v barvách univerzity Arizona State.

"Hrál jsem s nimi čtyři roky na škole a nepocítil jsem, že by to mělo nějaký dopad na rychlost hry ani v jednom směru," přidal se mladý Španěl, který k profesionálům přestoupil teprve loni.

Kdo se naopak na měřidla těší je další golfový mladík, Američan Bryson DeChambeau: "Je to nejlepší věc, kterou pro nás mohou udělat. Jsem naprosto přesvědčený o tom, že to může pomoci zrychlit tempo hry."

O které turnaje půjde?

The Web.com Tour: BMW Charity Pro Am (18.-21. května), Rex Hospital Open (1.-.4. června), Rust-Oleum Championship (8.-11. června), Air Capital Classic (15.-18. června).

PGA Tour Latinoamérica: Essential Costa Rica Classic (20.-23. dubna), Quito Open (1.-4. června), Puerto Plata DR Open (8.-11. června), Jamaica Classic (15.-18. června).

The Mackenzie Tour-PGA TOUR Canada: GolfBC Championship (15.-18. června), Players Cup (6.-9. července), Staal Foundation Open (13.-16. července), Mackenzie Investments Open (20.-23. července).

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení