Challenge Tour dorazila do Česka před 25 lety, vše začalo Playboyem

Kunětická Hora

Dnes se může někomu zdát, že díky D+D REAL Czech Challenge patří Challenge Tour k České republice "od nepaměti", ale úplná pravda to není. I když, druhá nejvyšší golfová liga má u nás hluboké kořeny.

První turnaj Challenge Tour na našem území se konal v roce 1992, tedy jen šest let po založení celého okruhu. V polovině září se tehdy hrálo v Mariánských Lázních a už jen díky názvu turnaje - Playboy Charity Challenge - to byla moc hezká podívaná.

Hrálo se jen na 54 jamek, po kterých na tom byli stejně Ir Paul McGinley a Australan Lucien Tinkler. Ten následně nedávného úspěšného evropského rydercupového kapitána porazil, stal se prvním šampionem Challenge Tour konané v Česku a ukrojil si největší díl z prize money 49 290 liber.

O rok později na něho navázal Angličan Ian Spencer, tehdy už ale kolem hřiště nepobíhali atraktivní "zajíčci", když se turnaj přejmenoval na Corfin Charity Challenge. Také se termínově přesunul na přelom července a srpna a finanční odměny vzrostly na 57 143 liber.

Královský přesun

Ani to nezabránilo tomu, že v roce 1994 přišla roční pauza, po které se Challenge Tour do Česka vrátila.

Už to ale nebylo do Mariánských Lázní, ale na Karlštejn.

Z titulu na KB Golf Challenge se radoval, tentokrát už v květnu, Francouz Erik Giraud. O rok a měsíc později si připsal jedno z největších vítězství v kariéře Švéd Joakim Rask, když se celkem hrálo už o 67 385 liber.

Alex Čejka na archivním snímku (foto: GettyImages)

V následujícím roce se sice prize money snížilo o deset tisíc liber, ale pro české fanoušky se jedná o dost možná nejpamátnější turnaj té doby. Vyhrál ho totiž rodák z Mariánských Lázní Alex Čejka reprezentující Německo.

Z dnešního pohledu skoro až symbolického šampiona měl poslední ročník KB Golf Challenge v roce 1998 s osekaným prize money ve výši pouhých 40 tisíc liber. Na Karlštejně tehdy vyhrál svůj první velký profesionální turnaj Skot Stephen Gallacher.

Muž, který v roce 2014 bojoval na prvním D+D REAL Czech Masters s Jamie Donaldsonem o místo v evropském rydercupovém týmu, kam se nakonec dostal. A kde slavil vítězství pod vedením koho?

Ano Paula McGinleyho...

Francouzská Hora

Ale zpět k Challenge Tour, která si následně dala na českém území 10letou pauzu. Na jeden rok se ukázala na liberecké Ypsilonce, kde kraloval Angličan Seve Benson.

Definitivně se tak vrátila až v roce 2012, kdy se na Kunětické Hoře konal první ročník D+D REAL Czech Challenge pořádaný Relmostem. V banku bylo 160 000 eur, dnes už je to o dvacet tisíc více.

Během dosavadních pěti ročníků slavili třikrát Francouzi - Francois Calmels (2013), Thomas Linard (2014) a Damien Perrier (2016).

Přidali se k nim v premiérovém ročníku Dán Andreas Harto a před dvěma lety švédský sympaťák Jens Fahrbring.

Šestého šampiona z Kunětické Hory a celkově třináctého z Česka pozná Challenge Tour už tuto neděli. Kdo se jím stane? Šanci má také celkem třináct českých hráčů, mezi hlavní favority ale zatím ještě nepatří.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení