Šéf USGA přiznal: Zahráli jsme velké bogey, potřebovali bychom mulligan

Mike Davis

Místo oslav velkého vítězství Dustina Johnsona se po skončení 116. US Open řešilo a vlastně stále řeší něco úplně jiného. Kontroverze ohledně potrestání nového major šampiona, za kterou si USGA vyslechla ostrá slova jak od samotných hráčů, tak fanoušků.

Zámořská golfová asociace USGA nemá v poslední době dobrou pozici a po posledním úletu mluví mnozí o ztrátě posledního respektu. Vůbec nejhorší pro USGA je, že se proti jejímu rozhodnutí postavili veřejně samotní hráči (informovali jsme zde).

Pokud jste náhodou poslední dva dny žili v jiném světě, připomeneme, co se stalo. Dustin Johnson během finálového kola upozornil rozhodčí na to, že se mu před puttem na pátém greenu nepatrně pohnul míček.

I když rozhodčímu řekl, že si nemyslí, že by byl on tím, kdo se o pohyb míčku zasloužil, vše se dále řešilo. Na 12. jamce pak rozhodčí Johnsonovi řekli, že ještě stále může být potrestán jednou trestnou, ale že definitivní rozhodnutí padne až po skončení kola.

A právě to se stalo terčem zloby a posměšků.

Ani ne tak samotný trest, nad kterým se mnozí také pozastavují, ale samotný fakt, že Johnson žil v závěru finálového kola v nejistotě, jaké je jeho skóre. A stejně na tom vlastně byli i jeho soupeři.

Jedna trestná, kterou DJ nakonec dostal, nic neřešila. Jeho náskok na prvním místě se pouze ztenčil ze čtyř na tři rány. Ale představte si, že by vedl jen o jednu, nebo že by bylo skóre na špici leaderboardu vyrovnané...

Nepříjemná nejistota

"Celá situace má dvě roviny. Tou první jsou golfová pravidla, které jsme se snažili uplatnit nejlépe, jak to bylo možné. A to věřím, že se nám podařilo," řekl Mike Davis, šéf USGA, v pondělí v pořadu Golf Central.

Sám ale připustil, že celý proces potrestání lídra turnaje byl hodně nepovedený: "Druhou věcí je vývoj samotného šampionátu. A zde bychom potřebovali mulligan, protože je zřejmé, že jsme zde zahráli velké bogey."

Davis si tak stojí za tím, že podle pravidla 18-2 byla jedna trestná rána udělena Johnsonovi po právu. Pouze by potrestání zpětně provedl jinak.

"Finálový den jsme dostali do nejistoty, kdy hráči, a především Dustin, nevěděli, jaké je skutečné skóre. Kdybychom to mohli vrátit, tak bychom udělili trest ihned poté, co jsme viděli video, tedy už na té 12. jamce," dodal Davis.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení