Golf z první řady, blíže být nejde, říká ostřílený dobrovolník

Oldřich Kylsán

Dobrovolně jezdí pomáhat na největší golfové turnaje u nás. A i když je s dobrovolnictvím spojená i určitá forma odměny, kvůli ní to Oldřich Kylsán nedělá. Co ho baví, je golf z první řady.

Patří mezi ostřílené české harcovníky mezi golfovými dobrovolníky. A to nejen díky tomu, že je ročník 1950. Od roku 2011 totiž nevynechal žádnou vrcholnou akci, která se u nás konala. Ať už šlo o muže, nebo ženy.

"Zeťák přivedl ke golfu moji vnučku v Golf Clubu Hradec Králové. Několikrát jsem jí pak dělal kedíka a tím jsem se sám dostal ke golfu," popisuje své možná trochu netradiční golfové začátky.

A přiznává, že vlastně sám není golfista. Ani to, ani už lehce pokročilý věk mu však nezabránilo propadnout nové vášni. Dobrovolnictví.

"Nikdy jsem se o sport nezajímal a žádný jsem ani neprovozoval. A tak jsem si řekl, že jestli mám vnučce pomáhat, tak bych o golfu měl vědět trochu víc. A tak jsem se stal dobrovolníkem," odhaluje hlavní důvod svého šest let starého rozhodnutí.

Nelituje. Od Czech Open v roce 2011 nevynechal jedinou příležitost strávit čtyři báječné dny na golfu. Letos počtvrté plánuje pomáhat na D+D REAL Czech Masters, ani jednou nechyběl na Kunětické Hoře při Challenge Tour, se kterou se podíval i na slovenské Penati. A vyrazí i na letošní první ročník Prague Golf Challenge, která se uskuteční v červenci na Zbraslavi.

"Vytvořilo se zdravé dobrovolnické jádro. Známe se a, když je potřeba, umíme zastat práci za daleko více lidí. Jeden druhého zastoupíme a občas plníme několik funkcí naráz. Jednou jsem měl u jednoho flightu na práci čtyři věci, když jsem měl vysílačku, zapisoval jsem výsledky, nesl výsledkovou tabuli, a ještě jsem měl ceduli, kterou upozorňujeme diváky na to, aby v určitých chvílích byli potichu," pochlubil se Oldřich.

Právě pozice nosiče výsledkové tabule u flightů ho baví nejvíce: "Musíte sledovat hru, abyste po každé jamce věděli, jak hráči zahráli a upravit podle toho skóre, aby byli i diváci v obraze a věděli aktuální stav."

"Prošel jsem snad všechny pozice. Nosit ceduli je ale nejzajímavější, i když je to také dost náročné. Ať už kvůli chůzi, když projdete s hráči celé hřiště, tak z toho pohledu, že musíte o golfu něco vědět. Musíte znát pravidla, abyste správně počítali rány. Vedle toho ale vidíte špičkový golf z první řady. Často jste od hráčů jen pár metrů," upozorňuje.

To je hlavní důvod, proč by si podle něho měli pozici dobrovolníka vyzkoušet ti, kteří chtějí poznat golf zase z jiné stránky: "Dozvíte se a poznáte věci, které v televizi neuvidíte a jako divák na hřišti k nim může být daleko. Ten kontakt s hráči je skutečně bezprostřední. A občas máte dobrý pocit z toho, když jim třeba pomůžete, najdete ve vysokém roughu míček a ušetříte nějakou tu ránu."

Chtěli byste si pozici golfového dobrovolníka sami vyzkoušet na vlastní kůži? O tom, jak na to, se více dozvíte v našem článku zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení