Nepozvaný kapitán Stricker si US Open vybojoval sám

Steve Stricker

Týden před startem druhého majoru v sezoně se začíná formovat startovní pole. K hráčům, kteří se kvalifikovali na základě kritérií, se přidala další zajímavá jména z kvalifikací. O sen startovat na nejotevřenějším majoru usiluje každoročně více než 12 000 hráčů z celého světa.

Je mezi nimi celá řada známých jmen minulosti i současnosti, které nemají automatické právo startu. Letos to byl i Steve Stricker, kapitán výběru USA v letošním Presidents Cupu. Ani taková funkce organizátory neobměkčila, aby padesátiletému veteránovi udělila výjimku.

Strickerův příběh je asi nejsilnějším z kvalifikací. US Open se letos hraje v Erin Hills ve Wisconsinu, což je jeho rodný a stále i domovský stát. Dvojnásobný vítěz Ryder Cupu toho letos kvůli povinnostem kapitána USA moc nenahrál, proto požádal pořádající United States Golf Association o výjimku. Nebyl však vyslyšen.

USGA ukázala, že na zásluhy nehraje, a tak musel Stricker do kvalifikace, pokud nechtěl účast na domácím US Open vzdát. A ukázal, že kapitánem nebyl jmenován náhodou. Zabojoval a místo na domácím majoru si zajistil sám. Může se spolehnout na to, že u fanoušků za to na hřišti sklidí velké uznání a podporu.

US Open je specifický turnaj. Mezi majory má výjimečné postavení dané především svou otevřeností. Zhruba polovinu startovního pole tvoří hráči, kteří jsou osvobozeni od nutnosti projít kvalifikací. Například na základě postavení ve světovém žebříčku, či předchozích výsledků z US Open a dalších nejvýznamnějších turnajů, včetně amatérského mistrovství USA.

Druhá polovina startovního pole 156 hráčů vzejde ze systému celostátních kvalifikací, do kterých se může přihlásit jakýkoliv profesionál, nebo jakýkoliv amatér, jehož USGA Handicap Index nepřesáhne hodnotu 1,4.

Závěrečných kvalifikací je deset a hrají se dvoukolově. Podle počtu účastníků přidělí USGA konkrétní kvalifikaci daný počet spotů pro US Open. Štěstí v kvalifikacích tak zkouší celá řada známých hráčů, kteří již nepatří do první kategorie.

Kromě zmíněného Strickera prošli třeba Keegan Bradley, Troy Merritt, Chez Reavie, Stewart Cink, Martin Laird, Bryson DeChambeau nebo Daniel Chopra. Na Erin Hills si naopak nezahrají taková jména jako Vijay Singh, Retief Goosen, Luke Donald, Nick Watney, Jim Herman, Ryan Palmer a další známé firmy.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení