Rekordman z Kuňky má první major, Koepka vyhrál US Open

Brooks Koepka

Je to čtyři roky, co Brooks Koepka zahrál během finálového kola D+D REAL Czech Challenge rekord hřiště na Kunětické Hoře. V neděli si připsal další rekordní zápis, to když vyrovnal nejnižší celkové skóre vůči paru v historii US Open (-16). A díky kterém vyhrál první major.

Před čtyřmi roky byl Koepka stále ještě "pouze" velkým talentem světového golfu. Kromě rekordní rundy na Kuňce za 62 ran (-10) si připsal i rekordní skóre při jednom ze svých čtyř vítězství na Challenge Tour. Na Montecchia Golf Open vyhrál o deset ran, když se dostal 24 ran pod par.

O rok později si pak už na European Tour připsal průlomový triumf v Turecku a za další rok se poprvé radoval také na domácí PGA Tour, když ovládl Waste Management Phoenix Open. Na další titul si musel počkat přes dva roky, ale to čekání stálo za to. Vyhrál US Open.

Navíc opět v rekordním duchu. Šestnáct ran pod par se dostal na druhém majoru sezony v minulosti pouze Rory McIlroy v roce 2011.

"Je to neuvěřitelné. Nevím, co říci. Vyhrát zde, kde jsem hrál v roce 2011 americkou amatérku, je pro mě skutečně výjimečné," nezastíral Koepka pocit obrovského štěstí. Bylo to zasloužené štěstí.

Ve finálovém kole se jako jediný z hráčů na špici leaderboardu dokázal dostat výrazně pod par. Lídr po třetím kole Brian Harman došel stejně jako Tommy Fleetwood nebo Rickie Fowler v paru, rekordman z třetího kola Justin Thomas si pak dokonce pohoršil o tři rány.

Hideki Matsuyama sice zahrál finálové kolo o ránu lépe než vítěz, ale po sobotě měl výraznou ztrátu. A tak s celkovým skóre -12 skončil společně s Harmanem na děleném druhém místě se ztrátou čtyř ran na šampiona.

"To, co jsem v tomto týdnu dokázal, je báječné. Vyhrát stejný turnaj, jako některá jména, která jsou na této trofeji, je neuvěřitelné," kroutil hlavou Koepka, který před finále ztrácel na Harmana jednu ránu.

Nakonec ale vyhrál o čtyři.

V neděli se dostal do pohody a do vedení dvěma birdie na úvodních dvou jamkách. Dalšího berdíka přidal na osmičce, poté však přišly krizové chvíle. Po dvou parech netrefil na tříparové třináctce svůj jediný nedělní green v regulaci, up and down ale zvládl na výbornou.

"Záchrana paru na třináctce mi dodala hodně sebevědomí. Pro mě to byl klíčový okamžik celého kola," přiznal Koepka, který následně zahrál tři birdie v řadě a vytvořil si rozhodující náskok, na který už neměl kdo jak zareagovat. Senzační kolo za 65 ran (-7) ho dovedlo k jasnému vítězství.

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení