PGA Tour zavádí krevní testy. Končí éra anonymity

BMW PGA Championship 2016

PGA Tour oznámila významné změny ve svém antidopingovém programu, které vejdou v platnost od příští sezony. Hráči se mohou připravit na krevní testy a také zveřejnění trestů v případě pozastavení činnosti za užití rekreačních drog.

Momentálně jsou hráči testováni odběrem vzorků moči. Zatímco tento způsob zůstane převládající metodou i nadále, hráči budou také podrobování krevním testům počínaje sezónou 2017/2018. Ta začíná letos v říjnu.

Některé látky, včetně lidského růstového hormonu, jsou totiž v moči nedetekovatelné, ale odhalí je právě krevní testy.

PGA Tour také přezkoumá svůj existující seznam zakázaných látek tak, aby obsahoval všechny "látky a metody", které zakazuje Světová antidopingová federace WADA. Do seznamu výjimek ale také přidá tři nové kategorie léčiv, které mohou být užívány z lékařských důvodů.

Pravděpodobně největší změnou je, že PGA Tour opouští svou dosavadní politiku zachování anonymity suspendovaných hráčů. Namísto toho v příští sezoně po "dokončení rozhodovacího procesu", zveřejní jméno potrestaného hráče, dobu trestu a způsob, kterým se provinil.

Tedy jestli šlo v konkrétním případě o pozitivní test na substance zvyšující výkonnost, nebo jestli se hráč provinil užitím drog. Dosud PGA Tour zveřejňovala pouze tresty za prvně jmenované prohřešky. Nyní bude zveřejňovat i případy „neprofesionálního chování,“ se kterými dosud zacházela jako s důvěrnými.

"S dosavadními výsledky našeho antidopingového programu jsme velmi spokojeni. Zároveň věříme, že další změny ještě více přispějí k ochraně našich hráčů a povedou k jejich bezúhonnosti, stejně jako podpoří obraz golfu jako čistého sportu," uvedl v prohlášení komisař PGA Tour Jay Monahan.

Současný antidopingový program běží od roku 2008.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení