Na PGA Tour vyhrál další nováček, Čejka skončil v TOP 10

Xander Schauffele

Poprvé o sobě dal výrazně vědět před necelým měsícem, kdy skončil dělený pátý na US Open. Novic na okruhu PGA Tour Xander Schauffele si tehdy dokázal, že má na to soupeřit s těmi nejlepšími. Stačily tři týdny a vystoupal na stupínek nejvyšší. Vyhrál Greenbrier Classic.

Stál na fairwayi osmnácté jamky hřiště The Old White TPC a tušil, že jestli má mít šanci vyhrát, musí zahrát birdie. K jamce to měl 148 metrů a s kedíkem se rozmýšleli, jakou hůl vzít do ruky.

Bylo to totiž přesně mezi 9-železem a pitching wedgí.

"Když jste pod tlakem, tak nikdy nechcete hrát slabší švih, tak jsme rychle vzali do ruky wedge," popsal klíčové rozhodnutí Schauffele. Zocelený nedělí na US Open dal do rány vše co umí a přihrál si na metr k jamce. Birdie skutečně znamenalo vítězství. 

Hráči ve flightu za ním navíc, stejně jako on, nezaskórovali na pětiparové sedmnáctce a s pary odešli také z poslední jamky turnaje.

Třiadvacetiletý Američan mohl začít slavit, jeho skóre -14 stačilo na triumf o ránu před Robertem Strebem. O další ránu zpět skončili lídr po předchozích třech kolech Sebastian Munoz a Jamie Lovemark (oba T3). Schauffele se stal čtvrtým nováčkem v sezoně, který dosáhl na titul.

"Pomalu mi to dochází. Měl jsem sám se sebou pár minut v šatně. Je to neskutečný pocit, určitě jsem si splnil sen," nezastíral Schauffele, který si pojistil kartu na PGA Tour na další dva roky a vedle toho se kvalifikoval na zbylé dva majory v tomto roce a také Masters v tom nadcházejícím.

Ve FedEx Cupu se pak posunul z 94. na 27. pozici a výrazně se tak přiblížil startu na finále sezony v Atlantě: "Vedle vítězství je samozřejmě East Lake a celé play-off FedEx Cupu hlavním cílem pro většinu kluků. Každý ví, že mi většinou trvá ukázat, co ve mně je. Proniknout proto do elitní třicítky tímto způsobem je pro mě výjimečné."

Parádně se s turnajem v Západní Virginii rozloučili Alex Čejka a Phil Mickelson. Oba se dostali šest ran pod par hřiště, což byl nejlepší výsledek dne. Vedle nich na něj dosáhli ještě Ryan Blaum (T7, -10) a chilský amatér Joaquin Niemann (T29, -5)

Čejka se díky povedenému finále posunul na poslední chvíli do elitní desítky, což se mu v aktuální sezoně nejvyšší zámořské série povedlo vůbec poprvé. A už to potřeboval jako sůl, díky děleném devátému místu (-9) se posunu ve FedEx Cupu alespoň na 138. pozici. Stále však má co dohánět, do play-off postoupí 125 nejlepších hráčů sezony.

Podobné problémy nemusí řešit Phil Mickelson, který uzavírá čtvrtou desítku. Má ale jiné starosti. Nedávno se rozešel se svým dlouholetým kedíkem Jimem “Bones” Mackayem a Greenbrier Classic bylo první akcí, do které šel po boku se svým bratrem Timem.

A závěr turnaje jim vyšel parádně, když si polepšili na dělenou 20. příčku. "Je fajn získat určitý impuls a konečně nastřílet skóre, na které si myslím, že hraji a mám na to ho zahrát," přiznal spokojený Lefty.

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení