Poslední major roku. Dokáže to ten mladý chlapec?

Jordan Spieth

Ve čtvrtek začíná poslední major sezóny. PGA Championship v Qual Hollow má jedno hlavní téma. Stane se Jordan Spieth nejmladším hráčem, který získal kariérní grandslam? Motivační video pro něj natočil i samotný Jack Nicklaus.

Spiethovi je právě 24 let a je o půl roku mladší, než byl Tiger Woods, když on zkompletoval svůj kariérní grandslam. V případě triumfu na PGA Championship, který mu do magické čtyřkoruny chybí, by se on stal místo něj historicky nejmladším šampionem všech čtyř majorů.

Legendární rekordman v počtu vyhraných grandslamů Jack Nicklaus Spiethovi namluvil motivační video, při něm, jak se říká, nezůstane jedno oko suché.

Spiethův grandslam ale není Před PGA Championship jediné velké téma. Americká PGA a PGA Tour oznámily, že turnaj bude posledním grandslamem sezony už pouze dvakrát. Od roku 2019 se bude hrát poslední květnový týden, tedy jako druhý v pořadí. The Players, neoficiálně považovaný za pátý major, se pak přesune na březen.

Dále je tu Rory McIlroy. I když se letos potákal se zraněním zad a s jeho bolestivými následky, je to právě on, komu se dávají v Quail Hollow největší šance na vítězství. Je to totiž "jeho" hřiště.

V roce 2010 tu ve 20 letech vyhrál svůj první turnaj na PGA Tour, když v neděli zahrál 61. Wells Fargo Championship ovládl i o pět let později (62 v sobotu). Dále tu byl ještě čtyřikrát v top 10. To vše ze sedmi účastí.

"Tohle je týden, na který jsem se dlouho těšil. Myslím, že když přijdete na místo, ze kterého máte tolik skvělých vzpomínek, všechno se začíná otáčet ve váš prospěch a to vám dává dobrý pocit," uvědomuje si McIlroy, z čeho tu pramení jeho sebedůvěra.

Veliké zlepšení ukázal už minulý týden na WGC v Akronu kde skončil dělený pátý. I Spieth přiznává, že ke zkompletování grandslamu bude muset porazit právě jeho.

"Šel jsem s ním první dvě kola. Viděl jsem, jak trefuje míčky. Pokud v tom bude pokračovat i v Quail Hollow, bude mít nad ostatnímu obrovskou výhodu," domnívá se Spieth poté, když byl osobně u toho, jak Rory posílá v turnaji 39 drivů za 300 yardovou hranici, což je nový rekord WGC-Bridgesone Invitational.

McIlroyovi zřejmě pomohlo i náhlé propuštění svého dlouholetého kedíka JP Fitzgeralda. Teď mu dočasně nosí hole kamarád a svědek ze svatby. Zatímco je prý zavalen nabídkami kedíků, zatím to nechá tak.

"Než o tom začnu přemýšlet, chci to tento týden vyhnat z hlavy, abych se co nejlépe připravil na turnaj a pokusil se ho vyhrát. Pravdou však je, že jsem byl zavalen žádostmi o to nosit mi hole," přiznal McIlroy.

Ještě jednoho velkého favorita je potřeba zmínit před startem PGA Championship. Je jím japonská vycházející megastar Hideki Matsuyama. Byl to právě on, kdo dominantním kolem za 61 vyhrál v neděli v Akronu a v Quail Hollow se chce stát prvním japonským vítězem majoru.

"Jediné, co proto mohu udělat, je zahrát nejlépe, jak umím. Vím, že hodně Japonců už se pokoušelo vyhrát major. Doufejme, že se to někdy stane," řekl Matsuyama pokorně.

Na startu závěrečného majoru bude i Thomas Pieters. Belgičan, který svou kariéru nastartoval před dvěma lety vítězstvím na D+D REAL Czech Masters, se v Quail Hollow pokusí zarmoutit české fanoušky.

Povedlo by se mu to tak, kdyby vyhrál. Tím by se totiž okamžitě stal členem PGA Tour a nejspíš by před ohlášenou účastí na letošním Czech Masters upřednostnil start v play off FedEx Cupu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení