Magický grandslam. Jen Spieth ho může mít už tento týden

Jordan Spieth

Nebýt strhujícího závěru na The Open v Royal Birkdale, přišel by nadcházející poslední major sezony o jeden zajímavý rozměr. Takhle může Jordan Spieth na nadcházejícím PGA Championship útočit na kariérní grandslam.

Už to vypadalo, že si Spieth před dvěma týdny v Royal Birkdale nechá svůj triumf na britském majoru uniknout mezi prsty. Závěr posledního kola na The Open ale zvládl bravurně a získal svůj třetí major titul v kariéře.

Jediný, který mu chybí ve sbírce, je pohár z PGA Championship. Masters a US Open vyhrál Spieth v roce 2015 v dvaadvaceti letech. The Open letos o dva roky později. Tento týden bude mít možnost stát se legendou.

Vyhrát všechny čtyři majory je považováno za jeden z největších úspěchů, které lze ve sportu vůbec dosáhnout. Svatým grálem je samozřejmě získat je všechny v jedné sezoně, ale to se zatím v éře po Masters (od roku 1934) nikomu nepodařilo.

Jones ano, Palmer či Watson nikoliv

Bobby Jones, největší amatérský hráč historie, je jediným golfistou, který v éře před Masters vyhrál všechny čtyři majory v jediné sezóně. Bylo to v roce 1930, kdy se mezi majory počítaly US Open, British Open, US Amateur and British Amateur. Mnohými odborníky je jeho výkon považován za nejlepší golfovou sezonu historie.

Je jen zlomek hráčů, konkrétně pět, kterým se povedlo vyhrát všechny grandslamy za celou kariéru. Tak zvaný kariérní grandslam nakonec nemají ani takoví velikáni, jako Arnold Palmer nebo Tom Watson.

Naopak trojnásobný kariérní grandslam, tedy že každý z major turnajů vyhráli aspoň třikrát, mají jen Jack Nicklaus a Tiger Woods. Zbylí tři hráči, kterým se podařilo ukořistit aspoň jeden, jsou Gene Sarazen, Ben Hogan a Gary Player.

Tigerův rekord v ohrožení

Nejmladší z nich byl v době zisku svého prvního kariérního grandslamu Tiger Woods. Ten dosáhl ještě jednoho primátu. Po vítězství na Masters v roce 2001 byl úřadujícím šampionem všech čtyř majorů, protože předchozí sezonu vyhrál US Open, The Open a PGA Championship za sebou. Od té doby se takovému počinu, který dosud nikdo nezopakoval, říká Tiger Slam.

Na Spietha tak bude na nadcházejícím majoru upřená obrovská pozornost. Také proto, že pokud by kariérní grandslam zkompletoval, povedlo by se mu to o šest měsíců dříve, než Woodsovi.

Tři různé majory stejně jako on vyhrálo v historii třináct hráčů. Jen tři z nich jsou ale stále aktivní. Kromě něj ještě Phil Mickelson, kterému chybí US Open, a Rory McIlroy, který nevyhrál Masters.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení