PGA Tour zásadně mění kalendář, Evropě se to nemusí líbit

The Players

Před právě začínajícím závěrečným majorem sezony oznámila PGA Tour a PGA of America ve společném prohlášení velké změny v kalendáři. Zásadní je přehození pořadí majorů, které se však může negativně dotknout jednoho z hlavních podniků European Tour.

Již jen letos a příští rok se bude hrát PGA Championship v srpnovém termínu. Od roku 2019 se přesune na poslední květnový týden. Jiný velký turnaj, neoficiálně považovaný za pátý major, The Players, se přesune již na březen.

Pro PGA Tour to z hlediska zámořského sportovního trhu dává velkou logiku. Takhle se začátek play off FedEx Cupu posune na dřívější termín a stihne se dohrát dříve, než začne sezóna NFL. Komentátoři se shodují na tom, že právě tohle je hlavní důvod změny.

Dojde také k rovnoměrnému rozdělení vrcholných akcí. Jen považte: březen – The Players, duben – Masters, květen – PGA Championship, červen – US Open, červenec – The Open, srpen – play off Fed Ex Cupu, září – Ryder Cup v sudých letech, Presidents Cup v lichých.

"Pro golfový kalendář je to mnohem lepší. Teď bude mít sezóna větší spád," reagoval na změny Rory McIlroy. "Bude mnohem víc času připravit se na nejdůležitější turnaje," notuje si s ním Dustin Johnson.

Velmi pozitivní ohlasy jsou na vrácení The Players do březnového termínu, ve kterém se turnaj hrál do roku 2007. Původně byl totiž na tento termín koncipován tak, aby co nejvíce prověřil schopnosti hráčů.

Kdo hrál TPC Sawgrass v Ponte Vedra Beach na Floridě v březnu, ví, co ho čeká. Mnohem více větru. Již tak těžké hřiště bude ještě větší zkouškou.

"Hřiště, i když ještě nebude tak pevné, bude podle mého názoru v silnějším větru a s rychlými nakloněnými greeny mnohem náročnější," uvedl Luke Donald, který má na The Players za sebou již 15 startů. Poprvé turnaj hrál ještě v březnovém termínu.

"TPC Sawgrass bylo vždycky velkou výzvou, ale přesunutí zpět na březen bude pro hráče znamenat ještě větší test. Ukáže se, jak skvělým podnikem tento turnaj doopravdy je," dodal Donald.

Radost mají také vysílací společnosti. Nejenže se The Players bude o přízeň diváků v březnovém termínu dělit z významných sportů jenom s basketbalem, ale i obrázek dodávaný prostřednictvím televize, bude mnohem poutavější.

"Z pohledu vysílání má turnaj v březnu některé zajímavé aspekty. Stadium Course bude přeplněný smaragdově zelenou trávou Winter Rye. Obraz tohoto ikonického místa bude dokonalý. Hřiště bylo navrženo tak, aby v golfu patřilo k nejtěžším testům. A to bude platit jen se silnějšími březnovými větry severní Floridy," uvedl producent Tommy Roy z NBC Sports.

Jedině v Evropě nejspíš změny přidělají někomu vrásky. Jak se PGA Championship přesune na květen a následovat bude US Open v červnu, bude mít European Tour velký problém přilákat velké hvězdy usazené v zámoří na své velké turnaje.

Problém to bude hlavně pro květnové BMW PGA Championship, štědře dotovaný turnaj Rolex Series ve Wentworthu. Jeho případné posunutí by pochopitelně zahýbalo dalšími podniky v evropském kalendáři. Na druhou stranu má European Tour dva roky na to se na změny v kalendáři připravit a reagovat na ně.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení