Je zika jen zástěrkou? Od olympiády odrazuje hlavně golfisty

Olympijské hry

Do startu olympijských her v Riu zbývá ještě více než měsíc. Už nyní však ulpěla pachuť na plánovaném golfovém turnaji, který si má odbýt pod pěti kruhy obnovenou premiéru. Hvězdní hráči se omlouvají, nejčastěji kvůli viru zika. Jiní sportovci ale tak bojácní nejsou. Nabízí se tedy otázka: Je zika tím skutečným důvodem?

Říká se jim Velká 3. Jason Day, Jordan Spieth a Rory McIlroy. Dlouhodobě právě tito tři vládnou světovému golfu. Jsou ozdobou všech majorů. Jenže na olympiádě možná neuvidíme ani jednoho z nich. Day a McIlroy už avizovali, že do Ria nepojedou, Spieth stejný krok zvažuje.

"Ačkoliv zúčastnit se olympijských her za svou zemi byl vždy jeden z mých hlavních cílů, hraní golfu nemůže dostat přednost před bezpečím mé rodiny,” vzkázala světová jednička Day s odkazem na obavy z nákazy virem zika. Stejný důvod uvedl i McIlroy.

Právě virus způsobující mikrocefalii, nemoc novorozenců projevující se zakrněním mozku a hlavy, je vedle nabitého golfového kalendáře hlavním oficiálním důvodem, proč se hráči z Ria omlouvají.

Jenže skutečnost může být složitější.

Ostatní zika nestraší

Vždyť na stejné místo pojedou i zástupci jiných sportů. A tam zdaleka tolik omluvenek není. Přímo kvůli zice odmítl účast jen americký cyklista Tejay van Garderen.

Cyklista Tejay van Garderen nejede do Ria také kvůli viru zika (foto: GettyImages)

“I když rizika spojená s virem zika mohou být minimální, moje žena je těhotná a já nechci riskovat, že přivezu něco, co by ji mohlo potenciálně ovlivnit,” vysvětloval van Garderen, jenž působí tak trochu jako zjevení.

Vyjma něho se na ziku odvolávají už jen golfisté.

Kromě Daye a McIlroye neokusí obnovenou premiéru golfu třeba Graeme McDowell, Vijay Singh, Branden Grace, Shane Lowry, Louis Oosthuizen, Charl Schwartzel nebo Adam Scott.

Poslední tři ale uvedli jako důvod nabitý kalendář. Právě možnost odpočinku v nadupaném golfovém programu může být lákadlem i pro ostatní, ačkoli to veřejně nepřiznají.

Přijde vyloučení?

Ze hry je též první žena. Do Ria se nepodívá Jihoafričanka Lee-Anne Pace. “Uvědomujeme si, že zika je problémem pro mnohé, zejména ženy plánující v blízké době založit rodinu. Rozhodování je individuální a my budeme rozhodnutí našich členek respektovat,” vyjádřila se k problému LPGA.

Rory McIlroy (foto: GettyImages)

Mnoho omluvenek z řad golfistů ale přiživilo hlasy, že vrátit po 112 letech golf mezi olympijské hry byla chyba, jelikož si hráči možnosti reprezentovat svou zemi na největším celosvětovém setkání sportovců dostatečně neváží.

“Nelíbí se mi to a nemyslím, že by měli mít možnost pokračovat na hrách s tímto scénářem. Na olympiádu patří to nejlepší a oni se k vyslání toho nejlepšího zavázali. Nabízet hráče druhého a třetího sledu je daleko od olympijského ideálu i našich očekávání. Upřímně řečeno, žádný sport, který nedokáže dodávat na OH nejlepší hráče, by na nich neměl být,” pronesl radikální názor člen MOV Barry Maister.

Jinam by jeli

Někdejší český zástupce v MOV Jan Železný je ale trpělivější. "Chce to čas. I u tenisu to bylo zpočátku problémové, ale dnes tam hraje celá špička a každý chce medaili,” řekl s tím, že nepředpokládá brzké vyloučení golfu z programu olympiády.


Před olympiádou se v Riu bourají chudinské čtvrti, tzv. favely. (foto: GettyImages)

A je tu ještě jedna věc, na kterou poukazují třeba američtí golfisté. Rio je pro ně nevhodnou destinací i bez ziky. Obávají se vysoké kriminality.

Že Brazílie není zrovna dvakrát lákavá potvrzuje i McIlroy. “Řekl bych, že v případě, že by olympiáda byla v jiném městě nebo jiné zemi, nenašli byste tolik lidí, kteří se nechtějí zúčastnit,” tvrdí čtvrtý hráč světa.

Ať už tak, či onak, golf promarňuje velkou příležitost se zviditelnit. A může jen doufat, že z dua Železný, Maister bude blíže pravdě Čech.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení