Sám sebe diskvalifikoval z US Amateur, kvůli chybě kedíka

Chris Crawford

Tedy všechna čest! Chris Crawford opět ukázal, proč je golf tak odlišný od většiny ostatních sportů. Přestože sám neudělal nic špatného a o jeho nevědomém prohřešku, který navíc spáchal jeho kedík, by se nejspíše nikdo nedozvěděl, diskvalifikoval sebe sama z dobře rozehraného prestižního turnaje US Amateur.

Turnaj, který v minulosti vyhráli třeba Phil Mickelson, Matt Kuchar, Matthew Fitzpatrick a samozřejmě Tiger Woods - ten hned třikrát - se letos koná v Bel Air Country Clubu v Los Angeles. A Crawford ho měl dobře rozehraný, než si uvědomil, že se musí diskvalifikovat.

Co se stalo? Mladý Američan musel využít služby místního kedíka, protože ten jeho těsně před turnajem onemocněl. A ten během turnaje využíval měřícího zařízení se zapnutou dodatečnou funkcí na měření sklonu hřiště, což se však podle pravidel (14-3) nesmí.

Crawfordovi to došlo až během druhého kola, kdy jeho kedík při oznamování vzdálenosti stále více zmiňoval údaje o sklonu hřiště. "Byl jsem najednou neklidný a věděl jsem, že je něco špatně. Když mi řekl, že má funkci na vyhodnocení sklonu hřiště, hned jsem věděl, že musím sám sebe diskvalifikovat," řekl pro ESPN Crawford.

Ten přitom směřoval po dvou kolech na rány k postupu mezi 64 nejlepších hráčů, na které čekala jamkovka. Ta už se ale v tomto týdnu musela obejít bez něho. Měřící zařízení na vybraných akcích pořádaných USGA sice od roku 2014 povolené jsou, ale nesmí umět pracovat se sklonem hřiště. A pokud to umí, musí být tato funkce vypnuta.

"Hned jsem upozornil zapisovatele, který šel s naší skupinou. Když jsem se pak spojil s rozhodčím, tak mi řekl, že pokud bych ho užil pouze jednou, byly by to jen dvě trestné rány. Už v druhém případě je to ale diskvalifikace. Měl jsem přitom svůj vlastní měřič vzdálenosti a znám pravidla, ale nevěděl jsem, že to jeho umí," přiznal už smířený Crawford.

Ten se zúčastnil mimo jiné dvou posledních US Open, na která se probojoval skrze lokální kvalifikace. Z US Amateur se vítěz dokonce dostane na Masters, US Open a The Open, Crawford však ani na vteřinu neuvažoval o tom, že by nikomu nic neřekl a pokračoval by v turnaji.

"Nezískal jsem tím výhodu, ale znám pravidla. Vím, že by se to nikdo jiný nedozvěděl, ale já bych to věděl. Vím, co říkají pravidla, byla jen jedna cesta, jak to vyřešit," dodal 23letý golfista, který se zachoval jako skutečný gentleman. A to i přesto, že byl poprvé blízko jamkovky na turnaji US Amateur, který hrál už popáté.

V Česku je podobnými "problémy" vyhlášený Ondřej Lieser. Ten sám sebe diskvalifikoval na turnajích Czech PGA Tour už dvakrát. V roce 2014 si po třetím kole akce na Ypsilonce uvědomil, že v prvním kole špatně dropoval. Vše nahlásil organizátorům, a těm nezbylo nic jiného, než ho z konečného šestého místa diskvalifikovat.

To ho ještě tolik bolet nemuselo, sám sebe tehdy připravil "jen" o 28 900 korun. O rok později už to bylo horší. Turnaj na Casa Sereně, kde bral vítěz 70 000 korun, totiž vyhrál. Jenže po finálovém kole zjistil, že podepsal špatně vyplněnou skórkartu. Celkové skóre sice sedělo, ale na dvou jamkách měl prohozený výsledek.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení