Eso č. 1000 padlo! Na KLM Open ho trefil Ilonen

Mikko Ilonen

Tak se to nakonec stalo. Eso č. 1000 v historii European Tour padlo. Jackpot vyhrál Mikko Ilonen na 14. jamce KLM Open v Holandsku v prvním kole v 9:10 místního času. Amatér neměl šanci.

Proč do toho taháme amatéra? Fanoušci, kteří navštívili D+D REAL Czech vědí. Na čtrnáctce totiž stejně jako před dvěma týdny na Albatrossu probíhala soutěž Beat the Pro, ve kterém se amatéři pokouší na tříparovce zahrát z odpaliště blíže jamce než profesionálové.

Ilonen ale tomu svému nedal šanci, když se trefil rovnou do jamky. Do tisícovky, kterou právě uzavřel, přispěl už druhým esem.

Co Fin zakončil, to v roce 1973 načal málo známý Angličan Cyril Pennington, když dal hole-in-one na Benson&Hedges Match Play Championship v Hillside. Ano, divíte se správně, v inauguračním roce European Tour 1972 totiž nepadlo žádné eso. O rok později hned sedm.

Ve stejném roce jako Pennington se na 102. The Open Championship trefili rovnou do jamky na proslulé osmičce jednasedmdesátiletý Gene Sarazen, nejstarší muž startovního pole, a devatenáctiletý David J Russel, nejmladší.

Fujitsu Mediterranean Open v Roce 1991 drží rekord v počtu es během jednoho turnaje. Padlo jich tam tehdy šest.

Z dalších nejzajímavějších statistik týkajících se es na European Tour vybíráme tu, která jmenuje čtyři hráče, kteří dokázali během jednoho turnaje trefit dvakrát hole-in-one na jedné jamce.

Byli to Peter Wilcock (1974, Penfold Tournament), Eamonn Darcy (1991, Fujitsu Mediterranean Open), Elliot Saltman (2011, Wales Open) and Keith Horne (2013, Alfred Dunhill Championship).

Jihoafričan Horne měl tu smůlu, že trefil eso na 12. jamce Leopard Creek v pátek a v sobotu. Nové BMW se ale za hole-in-one dávalo až v neděli. Pořadatelé se však rozhodli mu tohoto peška vynahradit a Horne od nich dostal auto i tak.

Na tom samém podniku o 11 let dříve padlo zřejmě nejnáhodnější eso v historii European Tour. James Kingston trefil strom vedle greenu, od něhož se míček odrazil a dokutálel až do jamky.

Nejvíce es na European Tour má na kontě Miguel Angel Jimenez. Když se trefil v roce 2015 ve Wentworthu na BMW PGA Championship, bylo to už podesáté. O jedno eso tak překonal Colina Montgomerieho.

Bylo to již jeho třetí eso v tom roce. Třikrát se trefit rovnou do jamky v jedné sezóně Elliot Saltman v roce 2011, ale Jimenézovi se to povedlo dvakrát. Poprvé 25 let před Wentworthem v roce 1990.

I díky Španělovi padlo nejvíce es v roce 2015. Jejich počet se zastavil až na čísle 46, což bylo o sedm více než v roce 2006. Letošní sezona je také bohatá. Ilonenova trefa byla již 32. v pořadí.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení