McIlroyovo prokletí skončilo. Poprvé ovládl Irish Open

celá fotogalerie (11) » Rory McIlroy

Konečně to dokázal! Rory McIlroy poprvé v kariéře ovládl domácí Irish Open. Ve finálovém dni turnaje, který od loňského roku hostí jeho nadace, zahrál severoirský golfista tři rány pod par hřiště a s celkovým skóre -12 získal svůj první letošní titul.

Už v pátek si oddychl, když prošel cutem. To se McIlroyovi v předchozích třech letech nepovedlo. Slavné hřiště The K Club ale 27leté světové trojce sedělo. V neděli ráno nejprve dohrál odložený závěr třetího kola, udržel náskok tří ran před vítězem Masters Dannym Willettem a odpoledne pak odrazil nápor ostatních soupeřů.

“Když vyhraju, nepodléhám emocím, ale teď jsem musel zadržovat slzy. Hrát a dohrát tímhle stylem, když vás sledují přátelé a rodina, to je něco speciálního,” rozplýval se McIlroy, který dosud "zakletý" turnaj zakončil eaglem na osmnácté jamce.

Naopak šampion z Augusty Willett prožil smolný den. Ve čtvrtém kole, které znovu dvakrát přerušily rozmary počasí, mu nešlo téměř nic. Nejvíce to bylo vidět na greench. Promarnil několik šancí zahrát birdie, a když na čtrnáctce ztratil ránu, odešel úplně. Se skóre -1 skončil ve třetí desítce.

Dopředu naopak vystřelili jiní. Russell Knox, nebo Bredley Dredge, kteří se s celkovými -9 podělili o druhé místo. Angličan Mattehew Southgate, jenž skončil o ránu za nimi čtvrtý, nebo Němec Martin Kaymer, jemuž stíhací jízda (v neděli hrál -7) vynesla dělenou pátou pozici.

Rychle, než přijdou kroupy

Kvůli dešti se v sobotu turnaj dvakrát přerušil, a když byl nejlepší flight na šestnáctce, odvolali hráče ze hřiště potřetí. Tentokrát proto, že už nebylo vidět. Aby se v Irsku skončilo včas, rozhodli se pořadatelé změnit původní plán. Místo tradičních dvojic šly trojice a poslední skupina vyrazila na odpaliště místo v půl druhé už v deset.

Vyplatilo se. Hráče zdrželo počasí hned po úvodních jamkách. To ještě McIlroy držel pohodlný náskok a hrál spíše na jistotu. U Willetta už ale pomalu narůstala nervozita. Tak moc potřeboval skórovat, ale na greenech to byla bída. Stále byl na -6. Ani přestávka kvůli vydatnému krupobití, které pokrylo hřiště bílými ledovými kamínky, nepomohla.

Třináct jamek nepoznal nic než par.

A sledoval, co se děje kolem. Jak ho dotahuje jeden soupeř za druhým. Knox, Dredge, Southgate nebo třeba Kaymer, jenž se po dvou horších dnech, během nichž spadl až na +1, znovu drápal vzhůru. Nikdo jiný nehrál v neděli lépe. Sedm ran pod par mu vyneslo páté místo.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (11)

Do boje o titul už ale nezasáhl. Za ním diváci hnali domácího borce. A to pořádně nahlas.

Jásali, bouřili, místy dokonce nesportovně tleskali chybám soupeřů. McIlroyovi to pomáhalo, závroveň ale cítil, že nesmí fanoušky zklamat. "Ještě nikdy jsem nehrál pod větším tlakem," přiznal.

Jako první odpadl Willett. Na čtrnáctce zahrál poprvé jiný výsledek než par. Bogey. Od té doby působil zoufale a útrpný výraz doprovázela i stejná hra. Dvakrát trefil vodu a ztratil další čtyři rány.

Nahoru a dolu

To už měli hráči za sebou druhou vynucenou pauzu. Tentokrát ale trvala jen asi šest minut. Ve hře zůstala čtveřice. Southgate se díky birdie na osmnáctce lídrům přiblížil, ale sám věděl, že jeho -8 stačit nebude. Knox na čtrnátce zaútočil, srovnal skóre s McIlroyem a na další jamce dokonce získal náskok. Jenže za pár minut už to zase bylo opačně a po Skotově bogey o ránu vedl Severní Ir.

“Russel hrál skvělý golf. Ale i tak jsem se snažil zůstat co nejvíc uvolněný. Věděl jsem, že délka ran bude na posledních třech jamkách mojí výhodou. Ten závěr si budu pamatovat do konce života” komentoval McIlroy.

Když se vrátil do vedení, přidal na agresivitě. Knox ale spíše než o vítězství nakonec bojoval o udržení druhého místa. Na poslední jamce zasáhl bunker. Kdyby na závěrečném pětiparu ztratil, propadl by se až za Dredge. Nakonec dělenou druhou příčku uhájil.

To McIlroy řešil jiné starosti. Fantastickou druhou ránou si připravil šanci na Eagle, proměnil ji a mohl začít slavit. A jeho nadace vymýšlet, co provede s 666 tisíci eur (cca 18 miliony korun), které jí vítěz věnuje.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola turnaje Irish Open

 

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení