McIlroy: Jsem lepší hráč, než když jsem vyhrával majory

Rory McIlroy

Přestože ještě není ani polovina října, golfový rok 2017 už pro Roryho McIlroye skončil. A jednalo se o měsíce plné frustrace a nenaplněných cílů, s čímž je McIlroy rozhodnutý něco udělat. I proto ho už letos na turnaji nikdo neuvidí a on sám nevezme hole šest týdnů do ruky.

Je to teprve podruhé v desetileté profesionální kariéře rodáka ze severoirského Holywoodu, kdy si během kalendářního roku nepřipsal jediné vítězství. Zatímco v roce 2008 to bylo ještě omluvitelné, letos je to pro McIlroye výrazně negativní zpráva.

Bývalá světová jednička si pohoršila už na šesté místo, naposledy se z vítězství na majoru radovala v roce 2014 a letos skončil McIlroy nejlépe druhý po prohře v play-off hned v úvodu roku na SA Open. Tedy na turnaji, kde všechny problémy začaly.

Během akce v Jižní Africe se totiž ozvala bolest v oblasti žeber, z čehož se následně vyklubala únavová zlomenina. Kvůli tomu musel Rory hned dvakrát sezonu na několik týdnů přerušit. Zakončil ji v neděli v St. Andrews kolem v paru a děleným 64. místem.

"Sečteno a podtrženo, bylo to jako v celém roce 2017 - moc se toho nestalo. Nebyl jsem schopný se dostat z průměrnosti," přiznal po svém posledním letošním kole na Alfred Dunhill Links Championship pro AP.

Pravdou je, že většina profesionálních golfistů by za podobné průměrné sezony "vraždila". Vždyť McIlroy skončil dvakrát v TOP 10 na majorech a šestkrát v elitní desítce jak na PGA Tour, tak European Tour.

Jenže na Roryho McIlroye je to prostě málo.

"Cítím, že jsem lepší hráč, než jakým jsem byl v letech 2011 a 2012, kdy jsem vyhrál dva majory. A že mohu být v dalších 10 letech ještě lepší, a proto jsou pro mě nadcházející tři měsíce tak důležité," věří Rory.

Ten nyní šest týdnů nevezme hole do ruky a dá se do pořádku hlavně po fyzické ale i psychické stránce. A poté se znovu vrhne na golf odhodlaný uspět a vydobýt si ztracené pozice.

Sám však moc dobře ví, že ho v aktuální situaci nečeká vůbec nic lehkého: "Základy naší hry se od té doby, kdy jsem začal vyhrávat majory, změnily. Jsou zde mladí a hladoví kluci, kteří se ničeho nebojí a hrají tak, jak jsem hrál já ještě před několika lety."

"Musím znovu získat někde výhodu. Musím vše přehodnotit a mít jistotu, že nenechám jediný list neotočený a že udělám vše proto, abych byl znovu nejlepším hráčem na světě," ujišťuje McIlroy především sám sebe.

Pravdou je, že konkurence je každým rokem větší a větší. Dustin Johnson konečně dospěl, Jordan Spieth si drží vysoký standard, jsou zde mladé hvězdy Justin Thomas s Jonem Rahmem a další desítky hráčů mají šanci vyhrávat i ty nejprestižnější turnaje.

Nic z toho by ale nemuselo stát McIlroyovi v cestě, pokud znovu najde ve své hře jen to dobré, a především zlepší krátkou hru, která byla v tomto roce jeho největší slabinou. "Všechny oblasti mé hry by se ale měly zlepšit," má jasno před dlouhou pauzou Rory McIlroy.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení