Rozstřílené Old Course. Playera trápí krvácející legenda

St. Andrews

Nedělní finále Alfred Dunhill Links Championship v St. Andrews přineslo nejlepší výkon na ikonickém Old Course v historii. Rekord hřiště 61 ran zahrál Angličan Ross Fisher, ale ne všichni jsou nadšení.

Za ně promluvil na Twitteru legendární Gary Player, který napsal, že je smutný z toho vidět slavné hřiště a skotskou domovinu golfu na kolenou.

"Pro ty hráče je to asi potěšení, ale je docela smutné vidět Old Course v St. Andrews padlé na kolena kvůli současným míčkům a vybavení," uvedl dvaaosmdesátiletý Jihoafričan.

Někteří mu v odpovědích argumentovali tím, že v neděli nefoukal vítr a panovaly ideální podmínky ke skórování, ale ani to devítinásobného vítěze majorů neobměkčilo.

Uvedl, že podmínky možná byly ideální, ale proč prý trvalo více než dvě století, než byly staré rekordy zlomené několikrát za týden.

Player sice záměrně přeháněl, ale chtěl tak poukázat na to, že koncentrace skvělých výkonů na Old Course byla v minulých dnech abnormální.

Fisher zahrál v neděli 61. Ve stejné odpoledne zahrál Victor Dubuisson 63. Další dva hráči zahráli 65, pět hráčů zaznamenalo 66, a deset dalších přineslo výsledek 67 ran. Player to připisuje ukázce dopadu technologií na hřiště, které od roku 1873 hostilo The Open devětadvacetkrát.

A to dokonce Fisher na poslední jamce puttoval do eaglu na magické skóre 59 ran, ale zahrál nakonec trojputt. Za tradicionalisty to pak vystihl komentátor listu The Scotsman Martin Dempster.

"Fisher ukázal, že existuje reálná možnost, že již brzy někdo prolomí v St. Andrews skóre 60 ran. Ale je tohle opravdu to, co chceme na Old Course vidět? Ne! Ne! Ne!"

"Problém je, že v současnosti neexistuje nic, co by hřiště chránilo před dlouhými hráči. Zvlášť v takových dnech, jako byl v neděli. Player poukázal na to, že především moderní míčky a vybavení stojí za tím, co jsme minulý týden viděli," souhlasí Dempster s legendou.

Pravdou však je, že počítat rekordy na Old Course je již několik let velmi problematické. Hřiště totiž několikrát o své rekordní zápisy přišlo a je na něm téměř nemožné srovnávat historické zápisy s těmi současnými.

Starý rekord hřiště 62 ran držel Curtis Strange z Dunhill Links 1987, který o několik let později vyrovnal Brian Davis. Jenže Old Course se v roce 2005 před The Open prodlužovalo a o pět let při stejné příležitosti znovu.

Tyto změny ale snižování skóre zpomalily jen minimálně. Hned v roce 2010 po posledním prodloužení zahrál Rory McIlroy na The Open 63 ran, a už dokonce šest hráčů zahrálo na Dunhill Links v letech 2012 – 2016 62 ran, včetně Hattona na jeho loňské první cestě k vítězství.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení