Vítězi Czech Masters hrozí ztráta karty, ale nevzdává se

Jamie Donaldson

Je dost dobře možné, že Jamie Donaldson bude v neděli večer bez plné karty na European Tour. Šampion D+D REAL Czech Masters z roku 2014 za sebou má nepovedený rok a pokud neskončí v tomto týdnu ve Španělsku v TOP 10, bude muset zkusit Q-school.

Všichni to přitom máme stále před očima. Donaldson s křišťálovou trofejí v ruce děkuje na Albatrossu fanouškům jako první šampion turnaje v jeho historii. Jen o pár týdnů později pak rozhoduje o vítězství Evropy v Ryder Cupu, kam se dostal díky vítězství v Česku.

To jsou ale už více jak tři roky staré zprávy. Od té doby si populární Jamie nepřipsal žádné další vítězství a v aktuální sezoně skončil jen dvakrát v elitní desítce. Nejlépe zahrál začátkem června na Nordea Masters, kde obsadil samostatnou sedmou příčku.

Jinak se ale po většinu sezony, i kvůli zdravotním problémům, trápil. Před závěrečným turnajem základní části European Tour, kterým je v tomto týdnu Andalucia Valderrama Masters, se tak dostal do pozice, že jen umístění v TOP 10 ho zachrání před ztrátou plné karty.

V pořadí Race to Dubai mu totiž patří až 118. místo ze ztrátou zhruba osmdesáti tisíc eur na nejlepší stovku. Právě ta se bude moci těšit z udržení plné hrací karty.

K tomu, aby se do ní Donaldson dostal, potřebuje skončit ve Španělsku nejhůře na samostatném pátém místě. Trochu větší manévrovací prostor mu ale dává tzv. Access list, který zajistí plný status dalším deseti hráčům, na které se nedostane v Race to Dubai.

Access list je speciální žebříček, do kterého se počítají hráči, kteří si nezajistí plnou kartu jiným způsobem a kterým se počítají výsledky pouze z nižších turnajů, tedy bez majorů, akcí WGC nebo Rolex Series. Tedy těch, na které se není úplně lehké dostat a kde se hraje o velké peníze.

Ani v tomto žebříčku však Donaldson není na "postupovém" místě, když mu aktuálně patří až 22. místo. K tomu, aby se posunul do vytoužené desítky, potřebuje skončit na Valderramě v TOP 10.

Po prvním kole to přitom s Velšanem nevypadalo ve Španělsku nejlépe. Se skóre +2 byl až v šesté desítce pořadí. V pátek ale zabojoval a díky skóre 67 (-4) si polepšil na mínus dva a posunul se do vytoužené elitní desítky.

Ještě se v ní však musí na těžkém hřišti udržet i o víkendu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení