Garcia ukončil čtyřletý půst. Vyrovnal se Ballesterosovi

celá fotogalerie (11) » Sergio Garcia

Už to vypadalo, že znovu skončí druhý. Na PGA Tour by to bylo už pošestnácté a celosvětové poosmadvacáté. Pak se však nejspíše golfový bůh nad Sergiem Garciou slitoval a dal mu na AT&T Byron Nelson Championship ještě jednu šanci. A tu El Niño využil.

Garcia se dlouhodobě drží ve světové golfové špičce, v posledních letech ale nebyl schopný uzavírat dobře rozehrané turnaje. Vždyť na PGA Tour vyhrál naposledy v roce 2012 na Wyndham Championship, na European Tour slavil za posledních pět let jedinkrát v Kataru.

Na své konto si však připisoval řadu druhých míst. V minulé zámořské sezoně mimo jiné na The Players, kde podlehl až v play-off Rickiemu Fowlerovi. Letos pak skončil druhý o jedinou ránu na Honda Classic za Adamem Scottem. A na druhé místo to dlouho vypadalo i nyní v resortu TPC Four Seasons.

"Abyste vyhráli turnaj, potřebujete trochu štěstí. Hrát dobře obvykle nestačí," řekl už s trofejí pro vítěze Garcia, který tentokrát paní Štěstěnu dokázal dostat na svou stranu: "Je fajn být jednou opět na druhé straně mince."

Štěstí pro Garciu tentokrát znamenalo smůlu pro Brookse Koepku. Ten ve finálovém kole dlouho vedl, na druhé devítce měl náskok už dvou ran. Nestačilo to. Dvě bogey na jamkách 14 a 15 srazila držitele rekordu hřiště na Kunětické Hoře na skóre -15.

Na stejný výsledek se díky birdie na šestnáctce vyšplhal v závěru také Garcia a muselo se jít do play-off. To nemělo dlouhé trvání. Koepka hned na první jamce rozstřelu skončil ve vodě a Španělovi stačil par na vítězství.

Klíčové birdie Sergia Garcii na 16. jamce

V případě Garcii se nejedná o nic překvapivého. Ze svých devíti triumfů na nejprestižnějším golfovém okruhu světa hned v pěti případech rozhodl až v play-off. A v dalších šesti rozehrávkách byl neúspěšný! I to ukazuje, jak tenká hranice mezi úspěchem a neúspěchem v jeho případě často je.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (11)

"Občas se vám nedaří vyhrávat a vy se cítíte trochu frustrovaní. Dostávat sám sebe do situací, kdy hrajete o vítězství, je ale nesmírně důležité... Všichni víme, jak moc těžké je zde zvítězit a v posledních 15, 20 letech je to ještě těžší. Rozhodně to není vůbec jednoduché," ví moc dobře Garcia.

Ten se díky vítězství v Texasu dotáhl na svého mentora a hrdinu Seva Ballesterose, se kterým se aktuálně dělí s devíti tituly o pozici nejúspěšnějšího španělského hráče v historii PGA Tour.

Na turnaji Byrona Nelsona pak slavil už podruhé v kariéře. Poprvé to bylo před dvanácti lety, kdy ještě přijímal gratulace i od golfové legendy, po které je turnaj pojmenovaný. Tentokrát mu trofej předala vdova po Nelsonovi Peggy, která Garciovi řekla, že její zesnulý manžel se na ně nyní dívá seshora "s velkým úsměvem a je velmi šťastný".

"Byl to hodně emotivní týden. Samozřejmě, Peggy ho zakončila tím, že mě rozbrečela, což jsem tak úplně neplánoval. Je to ale hezké mít podobný problém," usmál se dojatý Garcia.

V opačném rozpoložení byl po finálovém kole Jordan Spieth, Domácí hvězda toužila po svém premiérovém texaském vítězství v roli profesionála, nedělní výsledek 74 (+4) však bývalou světovou jedničku srazil o šestnáct míst až na dělenou 18. pozici. Z třetího místa se nakonec radoval Matt Kuchar, který skončil o ránu za nejlepšími dvěma hráči.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení