Jde to i bez Tigera, žebříčku vládnou Američané

Dustin Johnson a Jordan Spieth

Až bude za rok v Paříži velká golfová sláva, bude mít tým Evropy co dělat, aby mu pořádně nezhořkla. Ryder Cup 2018 má už teď, zdá se, velkého favorita. Poprvé od roku 2010 jsou totiž v čele světového žebříčku hned tři Američané. S pořádným náskokem na Evropany.

S nedělním vítězstvím Justina Thomase na CJ Classic v Koreji bylo zřejmé, že v čele žebříčku OWGR budou poprvé od května 2010 svítit tři americké vlaječky. Tehdy byl světovou jedničkou Tiger Woods, následován Philem Mickelsonem a Stevem Strickerem.

Od pondělka vypadá čelo žebříčku následovně: 1. Dustin Johnson, 2. Jordan Spieth, 3. Justin Thomas. V desítce je ještě sedmý Rickie Fowler.

Evropské hráče nalezneme v TOP 10 až od pátého místa dolů počínaje Jonem Rahmem. Za ním je šestý Rory McIlroy, devátý Henrik Stenson a desátý Sergio Garcia.

I podle dalších umístění v žebříčku je jasné, že Jim Furyk má v současnosti mnohem větší prostor možností, kam sáhnout, než kapitán Evropy Thomas Bjorn. Navíc Furyk bude mít v týmu zcela jistě Tigera Woodse. Určitě jako asistenta, ale možná už i jako hráče.

Americkou nadvládu potvrzuje i statistika počtu vítězství v turnajích od začátku sezóny 2015/2016. Vládne jí opět naše zmíněná trojice v čele OWGR. Čtvrtý je Japonec Hideki Matsuyama.

I to ukazuje, že Evropa je momentálně na ústupu.

Američané měli trio v čele žebříčku několikrát. Johnson, Spieth a Thomas jsou už sedmou trojicí v historii. A vzhledem k tomu, že druhým dvěma je teprve 24 let, je možné, že americká dominance potrvá dlouho.

Dobrá parta od mládí

Zvlášť když přihlédneme k faktu, že mladá parta současných špičkových amerických profesionálů jsou dobří přátelé. Někteří už si silné vazby vytvořili v amatérských juniorských reprezentacích, třeba ve Walker Cupu, který je mládežnickou obdobou Ryder Cupu s tím rozdílem, že se nehraje proti celé Evropě, ale pouze proti Velké Británii a Irsku.

První trojicí Američanů, kteří byli v čele žebříčku, byli v roce 1998 Tiger Woods, David Duval a Mark O'Meara. Ten rok se k nim přidal i Davis Love III. na čtvrtém místě, což bylo poprvé, kdy byla včele čtyřka hráčů z USA.

To se opakovalo ještě v lednu 2008, kdy se na vrcholu žebříčku objevila čtveřice Woods, Mickelson, Stricker a Furyk.

Něco podobného se ale nejspíš v dohledné době nebude opakovat.

Sedmý Rickie Fowler by potřeboval několik vítězství, aby se na čtvrté místo posunul. A hlavně další hráči nejen z Evropy budou proti. Každopádně je tu podle všeho další období americké převahy, které by měla příští sezona jen potvrdit.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení