Zach pomáhá ostatním a září: Konečně si to sedlo

Šimon Zach

Prožil nejlepší měsíc na americké univerzitě. V říjnu Šimon Zach nejprve zaznamenal dvě umístění v elitní desítce, aby si v samém jeho závěru připsal premiérový zámořský titul. Nejlepší český amatér tak zvládá pozici jedničky týmu Louisville Cardinals na jedničku.

Po dvou letech, během kterých se učil od ostatních a nasával zkušenosti, je nyní on tím, kdo táhne Kardinály od jednoho úspěchu k druhému. Tým si na podzim připsal hned dvě turnajová vítězství, která Zach podtrhl svým individuálním triumfem na Warrior Princeville Makai Invitational.

"V týmu jsem letos jednička, takže je znát, že už na mě kouč kouká jinak. Taky už jsem v našem týmu nejzkušenější, co se tyče odehraných turnajů za univerzitu, takže se klukům snažím pomoct, stejně jako mě ostatní pomáhali, když jsem začínal," říká ke své momentální pozici v Louisville.

Tu si ještě více upevnil v tomto týdnu, když se skóre -21 vyhrál silně obsazený turnaj na Havaji, kterého se zúčastnila mimo jiné i světová dvojka Američan Braden Thornberry. Nejen jeho, ale i zbývajících 111 hráčů nechal Zach za sebou a připsal si svůj první titul na univerzitě.

"Letošní semestr se mi dařilo, ale doteď tomu chybělo vítězství. Byl jsem už letos dvakrát docela blízko, když jsem skončil třetí o dvě rány u nás na domácím turnaji, a pak šestý v Tennessee, kde jsem zkazil poslední devítku," rekapituluje uplynulé týdny.

I podle něho vše směřovalo k velkému výsledku: "Poslední týdny jsem hrál super golf, ale až teď si to všechno sedlo a začalo to tam padat."

Po dvou kolech byl druhý o dvě rány, a i když mu to tam v úvodu toho finálového nepadalo a začal osmi pary, pro vítězství si došel. "Věděl jsem, že jestli chci vyhrát, budu potřebovat zahrál minimálně 68 ran, ale ideálně 65 nebo 66," popisuje své myšlenky před finálovou rundou.

Nakonec zahrál za 66 a stačilo by i 67. O svém vítězství rozhodl eaglem na poslední jamce. "Řekl jsem si: 'Včera jsi to tu zakončil birdie a eagle, tak to pojď dát znovu." A ono to vážně vyšlo, takže jsem nakonec vyhrál o dvě rány,“ vzpomíná na své poslední dvě jamky.

Vítězství, po kterém si zlepšil HCP už na +6,1, si pochopitelně hodně váží: "Konkurence byla skvělá, na turnaji hrála světová dvojka a dalších několik hráčů z první stovky světového amatérského žebříčku. V turnaji bylo 19 týmů a další jednotlivci, takže přes sto hráčů."

"Před turnajem jsme si říkali, že týmové TOP 5 a individuální TOP 10 by byly super výsledky. Takže jsme naprosto nadšení, protože je to pro nás vítězství v nejlépe obsazeném turnaji, co jsme letos hráli," nezastírá Zach, že v týmu Louisville Cardinals zavládla po turnaji euforie.

Zatímco pro tým už podzimní sezona skončila, Zacha ještě jeden turnaj čeká. Za tři týdny se už pouze sám za sebe zúčastní akce v Arizoně, a i kvůli tomu se v příštím týdnu odebere na pět dní trénovat na Floridu, na slavné hřiště TPC Sawgrass.

A co ve školní lavici, jde to Šimonovi stejně jako na hřišti? "Ve škole mám hodně práce, ale makám na tom každý večer do noci, takže to snad všechno zvládnu. Známky zatím vypadají dobře, ale když tam moc nejsem na přenáškách, tak je to složité," nepopírá.

Sám ale věří, že všechno zvládne, a už se nemůže dočkat, až začátkem prosince vyrazí na Vánoce domů do Česka. Po návratu do Ameriky pak bude mít se svým týmem stejné cíle, jako doposud. Úspěchy na nich nic nezmění a ani nemůžou. Jaké jsou? "Naše cíle jsou pořád stejné – být lepší zítra než jsem byl dnes a hrát dnes nejlépe, jak je to jen možné."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení