Woods: Musíme něco udělat s golfovým míčkem

Tiger Woods

Tiger Woods se přidal k těm, kterým se nelíbí, jakým způsobem se vyvíjí golfové technologie, konkrétně ty ohledně golfových míčků. Ty létají neustále dál a dál, což začíná být problém nejen u starých hřišť, ale i těch nových, které třeba ještě ani nejsou postavené.

Někdy vám je těch hřišť až líto, jak se nemohou bránit. Třeba slavné Old Course v St. Andrews, kde hráči na několik čtyřparových jamkách v pohodě drivují až na green. Naposledy se to povedlo třeba Rorymu McIlroyovi na závěrečné osmnáctce (video zde).

Ruku v ruce s tím jdou samozřejmě i celkové výsledky, které jsou u mnoha hráčů výrazně pod parem. Čím dál tím více také začínají padat rekordy, a to i v podání hráčů, od kterých byste to třeba ani nečekali.

"Potřebujeme udělat něco s golfovým míčkem. Myslím si, že už létá příliš daleko. Když pak chcete postavit mistrovské hřiště, musí mít 7400 až 7800 yardů. A pokud se bude hra spolu s technologií vyvíjet i nadále, nejsme daleko od hřišť dlouhých 8000 yardů," prohlásil Tiger během podcastu s Genem Auriemmou, koučem z University of Connecticut. 

Pro představu, Old Course v St. Andrews je dlouhé 7305 yardů, v přepočtu tedy 6680 metrů. Hřiště Royal Birkdale je pak ještě kratší, měří 7156 yardů (6543 metrů), Proč ho zmiňujeme? Letos na něm Branden Grace během The Open zahrál vůbec první skóre 62 ran na kolo v historii major turnajů.

ČTĚTE TAKÉ: Golfová studie: Jak se změnily drivy od roku 2003?

Nejde ale pouze o stará hřiště, problém mají i ta nová, především pak mistrovská. Pokud se v budoucnu chtějí ucházet o velké turnaje, musí nabídnout potřebnou délku. To ale není jednoduché, protože na hřištích hrají i obyčejní lidé, kteří hrají podstatně kratší rány.

"Je to trochu děsivé, protože nemáme dostatek objektů, které by si mohly dovolit stavět tento typ golfových hřišť. A to vše komplikuje," dodává Woods, který má s výstavbou hřišť své zkušenosti. Na svém kontě v rámci společnosti TGR už jich má rovnou desítku.

Debaty o udržitelnosti technologického vývoje golfového vybavení se vedou už několik let. Zapojil se do nich třeba i Jack Nicklaus a samotná USGA už mluvila o tom, že by možná nebylo od věci zkusit vyvinout míčky s omezenou vzdáleností doletu.

"Nemyslím si, že se ale něco takového v blízké budoucnosti stane. Minimálně se o tom už ale nyní mluví," těší Tigera, který se chystá na svůj návrat k soutěžnímu golfu. Ten proběhne na přelomu listopadu a prosince na jeho vlastním turnaji Hero World Challenge na Bahamách.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení