Už ne rudá, ale golfová Čína má první světovou jedničku

Shanshan Feng

Zatímco čeští fanoušci sledovali především boj Kláry Spilkové v Indii, ještě kousek dál na východ na čínském ostrově Hainan se psaly dějiny světového golfu. Po vítězství Shanshan Feng na domácím turnaji Blue Bay LPGA bude mít Čína poprvé v historii světovou jedničku.

Fanoušci a ostatní čínské hráčky dobře věděli, čeho jsou v sobotu na 18. greenu hřiště Jian Lake Blue Bay Golf Course svědky. Shanshan Feng vyhrála druhý turnaj LPGA v řadě a v dalším vydání světového žebříčku Rolex Rankings se stane první čínskou – mužskou nebo ženskou – světovou jedničkou v historii.

Když se k ní krajanky po proměněném posledním puttu seběhly, pokropili Feng vodou. Shanshan teď bude kralovat ženskému golfu i za ně. Pro golf jako takový to znamená zásadní průlom, když jeho nejlepší ženou je zástupkyně rudé Číny, země, kterou ještě před několika lety rozhodně nebylo možné považovat za golfovou. Naopak.

Vždyť ještě v září nedali místní pohlaváři komunistické strany na poslední chvíli povolení turnaji Alisports LPGA, který měla LPGA pořádat v Šanghaji již následující měsíc s dotací 2,1 milionů dolarů.

"Jsem opravdu, opravdu nadšená a velmi hrdá sama ne sebe. Je to velmi zvláštní moment, protože jsem vyhrála domácí turnaj a před těmi všemi našimi lidmi se stávám novou světovou jedničkou," zmínila Feng, že historický moment pro čínský golf se odehrál v Číně.

"Jsem velmi šťastná. Doufám, že mě budou Číňané sledovat a že si všichni budou moci zahrát golf. Doufám, že ještě více Číňanů začne hrát na Tour a že po mě přijdou další čínské světové jedničky," uvedla Feng.

Ta je opravdovou průkopnicí v Číně ne vždy pozitivně přijímaného sportu. Ačkoliv Čína hostí celo řadu nejlukrativnějších turnajů z PGA Tour, z LPGA i LET, stále není zemí golfu zaslíbenou. Ještě před dvěma lety platil pro členy komunistické strany zákaz hraní, který byl protikorupční agenturou zrušen až loni v dubnu.

Hodně pomohlo i zařazení golfu zpět mezi olympijské sporty. A hned při první příležitosti získala v Riu bronzovou medaili pro svou zemi hádejte kdo? Ano Shanshan Feng, která měla v té době na kontě již řadu průkopnických zásluh.

Stala se první Číňankou, která hrála turnaj LPGA. V roce 2008 se stala její první čínskou členkou. Stala se první vítězkou turnaje LPGA z Číny, když vyhrála v roce 2012 LPGA Championship. A protože je to zároveň i major, je Feng i první mužskou nebo ženskou čínskou vítězkou major turnaje.

A teď i první světovou jedničkou. "Přeju si jenom, ať rok 2017 nikdy nekončí. Ať trvá pořád dál," smála se nová golfová královna.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení