Genderově nevyvážený golf. I kedíci vydělají víc než ženy

Lexi Thompson a Bryson DeChambeau

Že jsou rozdíly ve výdělcích na PGA Tour a LPGA diametrálně odlišné, je známý fakt. Britská studie, kterou zveřejnil server NoobNorm, se však na celou záležitost dívá dopodrobna a odhaluje některé velmi zajímavé skutečnosti.

Základním zjištěním studie je skutečnost, že špičkoví mužští profesionálové vydělávají čtyřikrát více než nejlepší golfistky. Přičemž více než špičkové hráčky vydělávají i na PGA Tour i někteří caddie.

Je pravdou, že i na LPGA výdělky profesionálek rostou, především u těch nejlepších. Špičkové hráčky si dnes vydělají spoustu peněz, ale s nejlepšími profesionály zdaleka nehrají na stejném hřišti.

Studie publikovaná ve Velké Británii uvádí, že když hráč na PGA Tour udeří do míčku, vydělá si průměrně 1141 dolarů (cca 25 000 korun), zatímco hráčky na LPGA si jednou ranou v průměru přijdou na 274 dolarů (cca 6000 korun).

Samotný rozdíl mezi výdělky však není tím nejvíce překvapujícím. Studie zjistila, že i kedíci špičkových profesionálů si vydělají více peněz než drtivá většina profesionálek.

J.P. Fitzgerald od Roryho McIlroye si podle autorů studie vydělal letos 1 650 000 dolarů, Austin Johnson jen o 50 tisíc dolarů méně (zdroj Forbes). Na žebříčků ženských výdělků z LPGA by byli na pátém a šestém místě.

Na 41. místě money listu PGA Tour 2017 se nachází Kanaďan Mac Hughes. Jeho výdělek 2 355 553 dolarů by mu v ženském žebříčku výdělků na LPGA pořád stačil na první místo před Korejkou Sung Hyun Park (2 335 883 dolarů). Ještě 86. Morgan Hoffmann (1 278 568 dolarů) by se v Order of Merit LPGA dostal do TOP 10.

Jsou ale muži lepší hráči než ženy?

Těžko generalizovat, protože muži hrají z odpališť mnohem dál, a tak se na hřištích dostávají do trochu odlišných situací. Co se vzdálenosti drivů týče, pálí muži z týčka v průměru o 37,5 metru dál.

Ženy jsou ale z týčka mnohem přesnější. Větší síla zřejmě přináší větší rozptyl. Takže zatímco ženy zasáhnou drivem fairway v 74,87 %, muži s přesností 59,75 %. Ženy jsou přesnější i v zasahování greenů v regulaci. Tam je poměr 74,7 % ku 67,2 %. Muži však potřebují méně puttů. Konkrétně 28,62 na kolo oproti 29,57 u žen.

Co se týče průměrného skóre na kolo v roce 2017, tam jsou rozdíly nepatrné. Muži hráli kola za 69,6 ran, ženy za 69,8. Průměrný počet birdie nebo lepších výsledků je u mužů 4,2 jamky na kolo, u žen 4,1. Všechny výpočty jsou odvozené z TOP 10 nejlépe vydělávajících hráčů obou pohlaví.

Ženy jsou tedy přesnější, muži hrají delší rány. Je tedy těch téměř 40 metrů navíc finančně čtyřikrát cennějších? Samozřejmě, že ne. Pravdou však zůstává, že v mužském golfu se díky sponzorům a televizním společnostem točí mnohem větší sumy, které se pak vypisují na šeky

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení