Zrušte první kola!

Petr Gál

Jestli něco nejen v tomto roce ničí české hráče a hráčky na těch největších turnajích, tak jsou to první kola. Letošní výsledky z dosavadních tří nejprestižnějších domácích akcí hovoří jasně - čeští golfisté a golfistky si na nich ve druhém kole polepšili oproti tomu prvnímu o skoro až neuvěřitelných 96 ran.

Mezi ty tři akce počítáme dva turnaje Challenge Tour na Kunětické Hoře a slovenském Penati, a pak také akci Ladies European Tour, která se hrála na plzeňské Dýšině.

Když se na to v leaderboardu zaměříte, budou vám oči přecházet. A budete se ptát sami sebe, proč proboha nejsou čeští nejen profesionálové a profesionálky schopní zahrát i v prvním kole pod par nebo kolem něho.

Některé důvody jsou zřejmé.

Tím hlavním je určitě nervozita, která se po pokaženém prvním kole mění v uklidnění a žádný stres. Bez něho pak Češi a Češky v druhém kole ukáží, že golf hrát přece umí. Jenže už to bývá pozdě.

Třeba jako u Petra Gála (na snímku), u kterého to skoro až čekáte. Zde jsou fakta - Na Kunětické Hoře zahrál první kolo za 77 ran, druhé za 68. Na Penati potřeboval na první rundu 75 ran, na druhou jen 67.

To je jenom na dvou turnajích zlepšení mezi prvním a druhým kolem o 17 ran! V minulém týdnu kvůli tomu Gálovi utekl cut o jedinou ránu...

Podobně jsou na tom ale i ostatní. Na Dýšině se v červnu objevilo 12 českých hráček, deset z nich si ve druhém kole oproti tomu prvnímu polepšilo, dvě zahrály stejně. Dohromady se zlepšily celkem o 43 ran.

V případě stejného počtu jejich krajanů na Penati to bylo hodně podobné. A to Ondřej Lieser závěr druhého kola vypustil a jako jeden z mála si ve druhém kole pohoršil o osm ran.

I tak ale Češi v pátek zahráli o 37 ran méně než ve čtvrtek!

Na Kunětické Hoře to tak markantní nebylo, ale i zde byl rozdíl mezi první a druhou osmnáctkou 16 ran. Samozřejmě, že ve prospěch 2. kola.

Co s tím? Řešení je několik.

Tak třeba zrušit první kolo a hrát místo toho dvě kola druhá. Nebo by organizátoři mohli vždy ve středu uspořádat pouze pro české hráče malý zahajovací turnájek, aby si všichni vystříleli své dabláče zde...

Až totiž jednou čeští golfisté a golfistky budou schopní zahrát v kole prvním stejně dobře, jako v tom druhém, staneme se dost možná evropskou golfovou velmocí.

Nebo si alespoň budeme užívat více cutů a víkendových kol.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení