Linksy ujídá eroze. Skotsko se bojí o své skvosty

Montrose Golf Links

Budoucnost jednoho z nejstarších golfových hřišť na světě je značně nejistá. Může za to eroze. Montrose Golf Links, který se chlubí více než 450letou historii, už posunul některá pobřežní odpaliště a greeny. Podobné problémy řeší i další linksová hřiště ve Skotsku.

Vinou globálního oteplování a stoupající hladiny moří se oceán stále více "zakousává" do pobřeží Skotska. Eroze má za následek, že pobřeží i se svými linksovými skvosty na některých místech pomalu mizí.

V Montrose mají obavy, že pokud nebudou poskytnuty finanční prostředky na ochranu místní 36jamkové chlouby, některé jamky zcela zmizí, nebo bude zapotřebí redesign, který významně zasáhne do vnitrozemí.

"Vzhledem k tomu, že moře stoupá a pobřeží se propadá, nemáme kam jít," uvedl ředitel Montrose Golf Links Limited Chris Curnin pro skotský server bunkered.co.uk.

"Klimatické změny jsou často vnímány jako problém zítřka, ale již teď nám ujedly kus našeho hřiště. Pokud dojde k dokonalé bouři, můžeme během několika dnů ztratit pět až deset metrů, a to se může stát prakticky na jakémkoliv místě," konstatoval Curnin.

A je tu ještě jeden problém.

Hřiště je mezi dunami a městem a pokud bude tato přirozená ochrana prolomena, otevře to Montrose s 12 000 obyvateli hrozbě záplav.

Oblast už navštívili zástupci vlády, aby zjistili dopad eroze. Curnin na ně naléhal, aby udělali Montrose prioritou v další dávce financí směřující do záchrany jedinečného skotského pobřeží. "Už pět let se snažíme, abychom se stali součásti dalšího kola pomoci."

"Pokud Montrose nedostane prostředky na ochranu svého pobřeží, bude to velký, velký problém. Museli bychom dramaticky posunout hřiště do vnitrozemí. Stálo by to miliony, a navíc ztratíme kus historie golfu, kterou nám už nic nevrátí," dodal.

"Ochrana hřiště zároveň pomůže ochránit město před záplavami. Přežití golfového hřiště je ve skutečnosti jen důležitým prvkem k ochraně města," argumentuje zástupce historického klubu.

Rychle postupující eroze není zdaleka jen problém Montrose. North Berwick Golf Club v East Lothienu musí udělat nezbytné kroky ještě do konce tohoto roku. S příslušnými organizacemi pracuje na zlepšení odolnosti pobřeží podle "zásady minimálního zásahu".

Jedná se především o výsadbu maramové trávy na pískových geotextilních rohožích, které nebudou po výsadně viditelné. Bude také obnovené a někde nově nainstalované dřevěné obložení skal. Hrozba, že Skotsko přijde o své historické golfové poklady, je opravdu aktuální.

A nejen pro Skotsko.

Nejstarší hřiště v Anglii The Royal North Devon Golf Club už přišlo o 50 yardů své osmé jámky. Před několika dny na slavný links udeřila bouře Eleanor a pobřežní části postižené erozí se na věky rozdrolily.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení