Evropa mění pro Solheim Cup pravidla, jaké jsou šance Spilkové?

Solheim Cup

Zastavit nadvládu Američanek v Solheim Cupu v posledních letech se v příštím roce na domácí půdě pokusí Evropanky, které svůj tým složí podle nových pravidel. Jak se dotknou případných šancí Kláry Spilkové na účast v evropském týmu? Výrazně.

Nově bude těžší, dostat se na Solheim Cup jen díky výkonům na Ladies European Tour. Na druhou stranu hráčky, které budou chtít bitvu s USA hrát, musí odehrát více turnajů LET. Z šesti se minimum zvýší na osm.

Důvod je jasný - evropský golf chce přilákat své hvězdy z LPGA na více turnajů do Evropy, kde ženský profesionální golf v poslední době strádá. Ruší se turnaje, což je případ i donedávna tradiční zastávky v Česku.

Na Ladies European Tour tak bude v dlouhodobém horizontu nepatrně vyšší konkurence, protože Evropanky hrající ve Spojených státech budou muset odehrát na LET více turnajů.

Finanční žebříček by tak mohl být více rozmělněný.

Zásadnější problém pro hráčky, které mají LET za svou domovskou sérii, je však ten, že místo dosavadních čtyř míst v týmu si díky pořadí v žebříčku série nově zajistí účast na Solheim Cupu pouze trojice nejlepších k určitému datu. Loni skončila Spilková v Order of Merit čtvrtá...

Ze čtyř na pět byl naopak navýšen počet míst vyplývající z pořadí ve světovém žebříčku. Zbylá čtyři místa pak obsadí svými čtyřmi divokými kartami kapitánka, kterou je pro rok 2019 Catriona Matthew.

O čistý hattrick se pak pokusí americká kapitánka Juli Inkster, která byla v úterý znovu postavena do role šéfky amerického týmu, který dovedla už ke dvěma posledním vítězstvím. Předtím se dvakrát v řadě radovala Evropa.

"Myslím, že by nás to mohlo motivovat. Jasně, pokusíme se zabránit jí v něčem, co se před ní ještě žádné Američance nepovedlo. Ona prostě bude chtít vyhrát třikrát v řadě," řekla po úterním oznámení Matthew.

Ta se naopak pokusí dostat Evropu, která naposledy vyhrála v roce 2013 v Coloradu, zpět na vítěznou vlnu: "Možná na ní bude zvýšený tlak, ale my jsme prohráli dvakrát v řadě, takže máme motivaci i bez toho."

Solheim Cup se v příštím roce uskuteční na skotském hřišti Gleneagles, kde se v roce 2014 konal také Ryder Cup. Evropa tehdy porazila Ameriku 16,5:11,5 a vyhrála potřetí v řadě. Podaří se něco takového na stejném místě Američankám, nebo budou opět slavit domácí?

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení