Výročí slavné rány. 300 yardů šestkou železem na měsíci

Alan B. Shepard

Pro lidstvo je důležité datum 20. července 1969, kdy Neil Amstrong poprvé vkročil na Měsíc. Pro golfisty mnohem důležitější přistání na zemské oběžnici ale proběhlo až 6. února 1971.

To bylo tehdy, když astronaut Alan B. Shepard Jr. vystoupil na povrch Měsíce s Wilson-Staff šestkou železem a vyndal dva míčky, které měl schované ve svém vesmírném obleku.

Příběh, který se skrývá v pozadí oné slavné hole, je zábavný a dobře známý. Shepard, který byl prvním Američanem a druhým člověkem ve vesmíru v roce 1961, byl o 10 let později odhodlaný udělat něco zvláštního.

Zašel tedy v Houstonu před letem Apollo 14 za místním golfovým profesionálem, aby mu tyč na sbírání měsíčních hornin opatřil hlavou golfové hole. Jeho idea zůstala veřejnosti utajena. Jen malá část zaměstnanců NASA věděla, co se Shepard chystá na Měsíci udělat.

Než odehrál míčky, sdělil astronaut známé věty: "V levé ruce mám malou bílou kuličku známou milionům Američanů. Chystám se trefit pár ran z pískové překážky," řekl do komunikačního zařízení.

A pak to udělal. Druhou ranou trefil míček, který, jak tehdy uvedl, letěl "míle a míle a míle". Ve skutečnosti letěl míček zhruba 300 yardů (275 metrů) a ve vzduchu byl nekonečných 35 vteřin.

Nebylo to jenom pro zábavu, ale i z vědeckých důvodů. Shepard chtěl na příkladu, kterému rozumí většina Američanů, ukázat, že s řidší atmosférou a menší gravitací létají golfové míčky mnohem dál na Měsíci než na Zemi.

Shepard zemřel v 74 letech v roce 1998, ale ještě předtím stihl darovat golfovou hůl, se kterou odpaloval na Měsíci, muzeu USGA v New Jersey. Návštěvníci si ji tak mohou přijít prohlédnout a poslechnout unikátní příběh golfu, který se za tímto předmětem skrývá.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení