Prodlužování golfu není dobré, myslí si šéf USGA

Mike Davis

Neustálá honba za délkou není dobrá pro golf jako hru, myslí si šéf USGA Mike Davis. O dlouhodobém tématu se opět rozhovořil na každoročním setkání zástupců asociace v Miami Beach a přidal i několik příkladů, které ho s ohledem na vývoj pořádně znervózňují.

Davis o problému délky v golfu mluví často. V minulosti se nechal třeba slyšet, že velkým problémem golfu jsou stále lepší míčky, které létají dál a dál. Omezení technologií pro výrobu je jedním z možných řešení, ke kterému se ale nikdo zatím nechce uchýlit.

Jednou však možná bude muset.

"Nemyslíme si, že zvětšování vzdáleností je dobré pro naši hru. Sledujeme, jak jsou kroky tímto směrem stále častější. Co dobrého nám to ale přineslo?" cituje Davisovu spíše řečnickou otázku server GolfMagic.

Jedno je jisté. Golfistů globálně v posledních letech nepřibývá, spíše naopak. Jedním z důvodů klidně může být, že rozdíly mezi těmi nejlepšími hráči světa a obyčejnými smrtelníky se stále zvětšují.

Zatímco Dustin Johnson, Rory McIlroy nebo Jon Rahm nemají problémy hrát čtyřpary jako třípary a na pětiparech jít na green driverem a wedgí, amatérští hráči si o podobných věcech mohou nechat pouze zdát. Nová hřiště pak často sázejí na délku, aby měli šanci pořádat velké turnaje.

"Všichni milujeme to trefovat daleko, vzdálenost je však velmi relativní. Pamatuji si, jak jsem sledoval Jacka Nicklause, když to napálil na 280 yardů. To byla pořádná vzdálenost, dnes ale míčky létají mnohem dál."

Jenže ne všem.

A tak zatímco ti nejlepší hráči světa některé jamky doslova zesměšňují, průměrní hráči se na nich trápí: "Není to pouze o elitní hře mužů!"

Nestaví se přitom pouze nová dlouhá hřiště, ale i stará a tradiční se prodlužují, aby vyhovovala novým technologiím. Někde stačí posunout odpaliště, jinde se předělávají celé jamky. Vše za honbou pocitu "být dostatečně dlouhý".

"Skvělým příkladem bude letošní US Open v Shinnecock Hills, které se bude hrát na hřišti delším než 7400 yardů. Jaká byla ale délka hřiště Shinnecock při US Open v roce 1896? 4423 yardů," připomněl Davis.

A hned se ohradil proti rýpalům: "Nechci v příštím týdnu číst, že se USGA chce vrátit k hickory golfu a gutaperčovým míčkům. Zamysleme se ale nad tím, jak budou hřiště vypadat, pokud to bude takto pokračovat."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení