Blíží se hendikepový třesk - jednotný světový systém

Skórkarta

Už za dva roky by se měl celý golfový svět řídit jedním hendikepovým systémem. V úterý to uvedly ve společném prohlášení R&A a USGA, když byly prezentovány také první body, jak by měl systém fungovat. Jeho hlavním cílem má být usnadnit novým hráčům cestu ke golfu.

Momentálně funguje hendikepový systém v různých částích světa různě. Celkem existuje šest na sobě nezávislých systémů podle toho, v jaké oblasti a pod čí správou se právě nacházíte.

Konkrétně se jedná o organizace Golf Australia, Council of National Golf Unions ve Velké Británii a Irsku, Evropskou golfovou asociaci, South African Golf Association, Argentine Golf Association a USGA.

Jejich zástupci v posledních měsících připravovali nástřel systému, který by se měl nyní dva roky připravovat na spuštění, aby v roce 2020 fungoval už pouze ten, bez lokálních verzí.

"Už nějaký čas slyšíme golfisty říkat, že nejsou dostatečně dobří, aby získali hendikep, nebo že nehrají dost na to, aby ho získali. Nyní chceme udělat správné rozhodnutí v tom smyslu, abychom byli více otevřenou a společenskou hrou," přiznal Mike Davis, ředitel USGA.

Na jeho slova navázal šéf R&A Martin Slumbers: "Chceme, aby získání hendikepu bylo pro golfisty mnohem atraktivnější. Chceme odstřihnout určitou složitost a varianty, které mohou být pro nováčky odstrašující."

"Tím, že budeme mít hendikep, kterému bude lépe rozumět a bude skutečně přenosný po celém světě, uděláme golf mnohem zábavnější," věří Slumbers, že další otevření sportu společně s připravovaným odlehčením pravidel zabrání globálnímu úbytku golfistů.

A jaké tedy budou hlavní aspekty nového systému?

  • Flexibilita ve formátech hry, umožňující počítat jak soutěžní, tak rekreační kola pro hendikepové účely, což by mělo zajistit, že hendikep bude golfistům více odrážet jejich potenciální schopnosti.
  • Nový bude také počet minimálních kol k získání nového hendikepu. Doporučeno bude 54 jamek v jakékoliv kombinaci 18jamkových a 9jamkových kol, přičemž národní nebo regionální sdružení budou moci v rámci vlastní jurisdikce stanovit dané minimum.
  • Má jít o konzistentní hendikep, který bude přenosný z hřiště na hřiště, ze země do země, díky celosvětovému užívání systému USGA Course Course a Slope Rating, který je jíž úspěšně využíván ve více než 80 zemích.
  • Průměrný výpočet hendikepu by se měl skládat z osmi nejlepších výsledků z posledních 20 odehraných kol.
  • Výpočet by měl zohledňovat každodenní dopady na výkon hráče s ohledem na netradiční podmínky na hřišti nebo co se týče počasí.
  • Každodenní přepočítávání hendikepu s přihlédnutím na podmínky na hřišti a co se týče počasí.
  • Netto double bogey jako maximální možný výsledek na jamce (pouze pro hendikepové účely).
  • Hendikep bude mít limit 54 bez ohledu na pohlaví, což má povzbudit více golfistů ke sledování svého výkonu a zvýšit tak jejich radosti ze hry.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení