Pro české hráče toho nový HCP systém příliš nezmění

Skórkarta

​Když v minulém týdnu zástupci R&A a USGA oznámili, že od roku 2020 přejde celý golfový svět na jednotný hendikepový systém, začala se spousta hráčů pídit po tom, co jim změna přinese a jak na tom budou. Dalibor Procházka, předseda hendikepové a normovací komise ČGF, však má pro české hráče jasný vzkaz – příliš se toho pro vás nezmění.

O tom, co nového na golfisty v rámci jednotného HCP systému čeká, jsme vás už informovali. Nejdůležitější informací je, že se hendikepy po celém světě budou počítat jedním způsobem. Z dalších dílčích změn pak zaujme především ta, že při výpočtu bude reflektováno třeba nestandardní počasí.

"Pro české hráče se toho ale zase tolik nezmění – stále budou mít jeden hendikep, který se jim po každém uhraném kole upraví. Změnu tak pocítí nejvíce při samotném přechodu na nový systém, kdy pochopitelně s ohledem na jiný výpočet dojde k určitým změnám hendikepů, a pak si budou muset zvyknout na poněkud jinou dynamiku samotných hendikepových úprav," říká Procházka.

Dá se tak očekávat, že s příchodem roku 2020 dozná změny hendikep u většiny českých hráčů. Nově by mělo jít o průměr osmi nejlepších výsledků z posledních dvaceti odehraných kol. A to jak soutěžních, tak rekreačních, pokud o to hráč požádá. To už je ale možné i v současnosti.

Podle Procházky je podobné sjednocení hendikepového systému žádoucí: "Problémem je spíše to, že přichází poměrně pozdě, kdy hendikepových systémů existuje celá řada, takže hráči jsou zvyklí na něco jiného. A každá změna bolí. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že všechno už tu bylo. V minulosti se výpočet založený na průměru používal i u nás."

Sám Procházka se jako bývalý člen EGA Handicapping and Course Rating Committee a současný člen EGA Handicap Research Group na plánovaných změnách podílel pouze okrajově. Věděl, co se chystá, ale svůj hlas popisuje spíše jako poradní.

Není si pak, třeba jako někteří zástupci USGA a R&A, jistý tím, že nový hendikepový systém by mohl golfu přinést nové hráče: "Z pohledu nováčka příliš rozdílů nevidím. Vždy to bude o vlastní chuti golf zkusit a hrát. Změna hendikepového systému sama o sobě nové hráče nepřinese. Snad se jen budou snáze vysvětlovat principy hendikepingu, ale ani současný systém nebyl v zásadě složitý."

Ve finále je nový systém "nejdůležitější" pro ty nejvýkonnější golfisty, kteří se účastní prestižních turnajů, kam se často kvalifikují na základě svého HCP. Nově budou mít hráči z celého světa stejnou startovací pozici a předejde se zbytečným dohadům. Rekreační hráči pak uvítají možnost jednoduše si vylepšovat (nebo zhoršovat) svůj hendikep kdekoliv po světě.

"Hráči by si neměli dělat z hendikepu těžkou hlavu a vůbec se víc soustředit na hru samotnou a na to, jak si ji užít, místo aby úzkostlivě sledovali svůj hendikep. Ten, ať už je vypočítán tak nebo onak, prostě jen porovnatelným způsobem odráží jejich výkonnost. Nedělá z nich lepšího nebo hrošího člověka, ani by neměl být důvodem, proč zrovna dneska jít hrát nebo ne. Hendikep by měl hráčům sloužit, ne jim vládnout či překážet," dodává s určitým poselstvím Procházka.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení