US Open jako poslední major zrušil play off na 18 jamek

USGA

Padl poslední monument staré doby. US Open jako poslední z majorů zrušil únavné a zdlouhavé play off na 18 jamek. Již v tomto roce tak může, v případě že se nerozhodně po 72 jamkách, určit vítěze rozehrávka na dvě jamky.

Pokud i po nich nebude rozhodnuto, bude se pokračovat formátem náhlé smrti, jako je to běžné na ostatních turnajích už od první jamky play off.

Tento formát bude zaveden na všech čtyřech Open turnajích pořádaných USGA. Tedy navíc na US Women´s Open a obou seniorských US Open, které už dříve přešly k tříjamkovému play off.

"Víme, jak je pro každého ve světě golfu důležité, aby se na velkém major šampionátu rozhodlo v neděli a aby vítěz dostal svou trofej," uvedl výkonný ředitel USGA Mike Davis.

"Poté, co jsme obdrželi připomínky od různých složek, včetně hráčů, fanoušků, dobrovolníků, organizátorů a vysílacích partnerů, bylo jasné, že naše rozhodnutí je něco, co každý ocení a bude z toho mít prospěch," prohlásil Davis.

Naposledy ve starém formátu 18jamkového play off rozhodlo US Open v roce 2008 při posledním major triumfu Tigera Woodse, který ještě postaru porazil Rocca Mediateho až na 91. jamce turnaje.

"Neexistuje dobrý ani špatný způsob, jak určit vítěze při hře na rány. Viděli jsme však v průběhu uplynulých let na US Women´s Open a obou US Senior Open, jak nám dobře sloužilo play off na tři jamky," řekl Davis.

"Nové dvoujamkové play off umožní, aby se hráč vzpamatoval z jedné chyby, a zároveň poskytne nezapomenutelné a nejspíš i dramatické rozuzlení všem zúčastněným," dodal šém USGA.

Z ostatních majorů má pouze Masters play off hrané systémem náhlé smrti. PGA Championship a The Open používají systém tří, resp. čtyřjamkového play off.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení