Golf řeší problém, let míčků se výrazně prodlužuje. O kolik?

Dustin Johnson

Do debaty o tom, zda golfové míčky létají až příliš daleko, nebo ne, přibyl další argument. A líbit se bude především těm, kterým se někdy až příliš dlouhé rány těch nejlepších profíků na světě nelíbí. Průměrná délka drivů se totiž podle všeho za rok prodloužila o více jak 3 yardy.

Takový je alespoň výsledek studie, kterou si nechaly vypracovat organizace USGA a R&A. Její výsledky, které zveřejnily v pondělí, se totiž výrazně odlišují od těch, se kterými se počítalo v posledních letech.

Až dosud se odpůrci jakéhokoliv omezování délky letu golfových míčků bránily výsledky podobné studie z let 2015 a 2016, podle kterých se průměrná délka drivů od roku 2003 každoročně zvyšovala pouze o skoro zanedbatelných 0,2 yardu.

Jenže to nyní popírá poslední výsledek sledování odpalů na 7 vybraných okruzích, kterými byly PGA Tour, European Tour, Web.com Tour, Japan Golf Tour, PGA Tour Champions, LPGA a Ladies European Tour.

Podle studie se meziročně (2016 vs. 2017) nejvíce prodloužily drivy na Web.com Tour, kde se jedná v průměru o skoro neuvěřitelných 6,9 yardu!

Prodlužují se ale také rány žen, což dokazují výsledky z Ladies European Tour, kde se z týčka odpaluje v průměru o 6,4 yardu dál. Na pomyslném třetím místě je v tomto ohledu Japan Golf Tour (5,9 yardu).

Na jednom ze sedmi sledovaných okruhů se ale průměrná délka drivů naopak zmenšila. Jedná se o nejprestižnější ženskou sérii LPGA, kde měly hráčky v daném období odpalovat o necelý yard (0,8) kratší rány.

Co se týče nejsledovanější PGA Tour, na té se měly drivy na všech jamkách prodloužit o dva yardy a na speciálně sledovaných jamkách reflektující nejdelší odpaly dokonce o 2,5 yardu.

"Zvětšování vzdálenosti může přispět k požadavkům na delší a těžší golfová hřiště. ... Tyto trendy mohou mít vliv na celkové náklady na provoz golfových hřišť a přinášejí větší tlak na místní prostředí. Důležitým faktorem jsou také vlivy na zvyšující se vzdálenost s ohledem na rovnováhu mezi dovednostmi a technologiemi. Zachování této rovnováhy má zásadní význam pro zachování integrity golfu," stojí mimo jiné v prohlášení na webu R&A.

Dá se tak předpokládat, že se opět rozvine diskuse ohledně možného zásahu do technologického vývoje golfových míčků, který by nějakým způsobem omezoval jejich doletovou vzdálenost.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení