Neměňte golf pro masy kvůli hrstce profíků, volají hráči

Rory McIlroy

Výsledky studie zabývající se prodlužování délky drivů, kterou si nechaly vypracovat organizace USGA a R&A, pořádně zahýbaly světem golfu. Kritické či zpochybňující reakce přišly prakticky vzápětí jak od hráčů, tak i od PGA Tour či od předního výrobce míčků.

Málokteré reakce ale byly tak ostré, jako ty, které publikoval vítěz PGA Championship 2016 Jimmy Walker. Ten se o své názory podělil na Instagramu, kde se opřel do zamýšlených změn, kterými se zabývá USGA. Asociaci vyčetl, že se zabývá pouze profesionály.

"Měnit golf pro masy jenom proto, že malá skupinka hraje na jiné úrovni, je špatné," napsal Walker. "To, co vím, je, že USGA nemá prst na pulsu hry. Sebrat lidem putter, který jim dělal radost ze hry, bylo špatné," zmínil Američan zákaz dlouhého putteru opřeného o tělo.

Stejně se dívá na případné změny ohledně míčků: "Zmenšit dolet míčku o 20 procent je další špatný nápad. Zeptejte se normálních golfistů, jak moc si budou užívat hru, když budou pálit o 20 procent kratší rány."

Přidal se k němu i major šampion Lucas Glover, který na Twitteru obvinil USGA, že si za současné problémy může do velké míry sama.

"Mimochodem, je tu jedna organizace, která vše udělala legální. USGA schválila každou hůl a každý míček, který nyní zkoumají. Mohli to zastavit už před lety. Proč teď? Je to o 15 let pozdě. Zastavte obviňování výrobců za to, že dělají svou práci," napsal vítěz US Open z roku 2009.

Profesionálové jako rukojmí

Skeptické ke zkrácení vzdáleností jsou i PGA Tour a PGA of America.

"Když jsme obdrželi úplnou zprávu, je pro nás velmi složité poskytnout smysluplné připomínky k jejímu obsahu," uvedl v do jisté míry emotivním prohlášení šéf PGA of America Pete Bevacqua.

Skeptickým tónem pak pokračoval: "Na základě informací, které jsme dostali, jsme velmi skeptičtí, že zkrácení délky bude v nejlepším zájmu sportu a našeho společného úsilí o jeho růst."

"Našich 29 000 profesionálů se ocitlo v čele zavedení tohoto potencionálního kroku zpět. Proto je tento týden necháme hlasovat, abychom plně porozuměli jejich pohledu. Těšíme se, že USGA a R&A poskytneme upřímnou zpětnou vazbu, jakmile shromáždíme data a celou jejich zprávu přezkoumáme," dodal Bevacqua.

Atleti z posiloven

Jay Monahan, komisař PGA Tour, také poukazuje na zvýšenou atletičnost hráčů oproti minulosti, která je podle něj jednou z hlavních příčin prodlužování délky drivů a celkového zlepšování hry samotné.

"Od roku 2007, kdy jsme začali na PGA Tour monitorovat každý turnaj, se zvýšila průměrná rychlost hlavy hole o 1,5 míle za hodinu. Existuje silná korelace mezi rychlostí hlavy hole a prodlužováním délky drivů."

"Domníváme se, že tento nárůst rychlosti je způsobený kombinací faktorů, jako zvýšená atletičnost hráčů, vyšší kondice, silnější fyzická stavba hráčů, pokrok v přizpůsobování holí a pokrok monitorovacích technologií," uvedl Monahan s tím, že data ze studie budou přezkoumána, protože PGA Tour jim tak úplně nevěří.

"Sportovci se výrazně zlepšují, jsou každý den v posilovně. Vydejte se do tělocvičny a uvidíte tam neustále desítky hráčů. Jsou to ti, kteří umí využít technologie, takže si nemyslím, že by měli být potrestání za své odhodlání a tvrdou práci," souhlasí Phil Mickelson.

Výrobci se brání

Brání se samozřejmě i výrobci míčků, jimž je dáván současný stav nejvíce za vinu. Nejvíce firmě Titleist, přednímu výrobci balónků.

"V každém roce existují proměnné, které mají vliv na vzdálenost a žádný náhlý nárůst v roce 2017 nemůže naznačit nenadálý škodlivý trend," uvedl šéf společnosti David Maher v reakci na údaje ze zprávy, podle níž se na PGA Tour meziročně zvýšila délka drivů o dva yardy. Na Web.com Tour dokonce o neuvěřitelných 6,9 yardů.

"Nadále věříme, že inovace poskytují benefity hráčům na všech úrovních. Naše analýza zprávy nás ujišťuje, že USGA a R&A mají efektivní nástroje, jak zajistit dobré zdraví a udržitelnost hry," uvedl zástupce Titleist.

Je jasné, že debata se povede ještě dlouho a intenzivně. Golf se ocitl na křižovatce a řeší, zda se vydá cestou technologií, či udržitelnosti hry ve srovnatelných podmínkách pro profesionály i amatéry.

Navzdory všem oponentům studie však zůstává faktem, že nová hřiště se neustále prodlužují a déle na nich trvá i samotná hra.

Mnohá stará a tradiční hřiště zároveň podléhají moderním technologiím. Příkladem budiž slavné St. Andrews, kde nejdelší hráči běžně atakují greeny na čtyřparech ranou z týčka.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení