Kariérní grandslam. McIlroy čeká dál a není sám

Rory McIlroy

Vyhrát všechny čtyři major turnaje během kariéry a dosáhnout tak kariérního grandslamu, je vysoce ceněný skalp nejen v golfu, ale ve sportu všeobecně. V Masters éře se to podařilo pouze pěti hráčům a nic na tom nezměnila ani letošní Augusta.

A to je špatná zpráva především pro Roryho McIlroye. Před každým majorem, pokud je kariérní grandslam ve hře, je hráč, který ho může dosáhnout, jedním z hlavních témat turnaje. Před a během uplynulého Masters, to byl osmadvacetiletý Ir.

A bude muset čekat dál, nejméně do příštího roku, kdy se reportéři opět budou ptát: Dokáže to Rory letos? Tentokrát mu chybělo na děleném pátém místě šest ran. V letech, kdy měl McIlroy možnost uzavřít kariérní grandslam, skončil v Augustě čtvrtý, desátý, sedmý a nyní pátý.

Rory šel v neděli ve flightu z pozdějším vítězem Patrickem Reedem, ale nedokázal na něj zatlačit. "Pokaždé, když jsem se k němu přiblížil, udělal jsem na další jamce krok zpět," litoval McIlroy po Masters.

"Mohl to být jiný příběh, je to frustrující. Teď je těžké hledat pozitiva. Snad jen to, že jsem se dostal do pozice, ze které se dalo vyhrát," utěšoval se McIlroy, který jinak vyhrál čtyři majory.

"Poslední čtyři roky jsem měl na Masters umístění v TOP 10, ale nebyl jsem dostatečně blízko vedení. Tentokrát se mi to povedlo, ale nestačilo to. Zkrátka jsem neudělal dost. Za rok se vrátím a zkusím to znovu."

Mickelson nepochybuje

„Teď si sednu a popřemýšlím, co jsem mohl udělat lépe. Nejspíš to bylo v hlavě, ale nevím. V sobotu jsem hrál skvělý golf, v neděli už jsem v tom nepokračoval, přestože jsem trefil některé skvělé rány," přemítal McIlroy, který zahrál ve finále 74 ran a klesl z druhého na páté místo.

Veterán a hrající legenda Phil Mickelson si však myslí, že pro rodáka ze Severního Irska je jen otázka času, kdy se mu kariérní grandslam podaří zkompletovat. Sám ví, jaké je to čekání a tlak. Lefty sice vyhrál pět majorů, ale není mezi nimi US Open.

Třetím z čekatelů mezi aktivními hráči je Jordan Spieth. Ten bude na kariérní grandslam útočit na PGA Championship, kde prožil v roce 2015 ve finálovém kole svůj dnes již legendární kolaps.

Kariérní grandslam dosud získali Jack Nicklaus, Tiger Woods (oba třikrát), Gary Player, Ben Hogan a Gene Sarazen. V éře před Masters to dokázal ještě Bobby Jones.

Třináct hráčů postrádá jediné vítězství. Jsou mezi nimi i takoví velikáni jako Walter Hagen, Tom Watson, Arnold Palmer, či Sam Snead.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení