Pohádkové odměny na Masters. Vydělají i ti, co nehrají

Patrick Reed

Masters patří k nejštědřejším turnajům. Letošní vítěz Patrick Reed si přišel na téměř dva miliony dolarů. Tučné šeky si vyzvedli i hráči na dalších příčkách. Odměněni byli dokonce i ti, kteří v Augustě vůbec nehráli. První major roku ale neodměňuje své hráče jen finančně.

Masters mělo letos dotaci 11 milionů dolarů (cca 225 milionů korun), což je po US Open (12 mil. dolarů) druhé největší prize money v kalendáři. Následuje PGA Championship, které rozdělí 10,5 milionu dolarů stejně jako nejlukrativnější ne-major turnaj The Players. "Nejchudší" z majorů je ten jediný v Evropě The Open (10,25 mil. dolarů).

Zajímavé jsou ale i nefinanční odměny.

Reed získal také velmi ceněnou repliku slavné trofeje. Zřejmě ji nebude chtít zpeněžit, ale na specializovaných aukčních serverech by mohl. Jedna ze čtyř stříbrných replik trofejí Arnolda Palmera se předloni prodala za neskutečných 11 milionů korun.

Takovou cenu samozřejmě Reedova replika mít nikdy nebude, ale i tak by se dala zpeněžit za velmi zajímavé peníze a Reed si ji pravděpodobně dobře schová, nejlépe někam do trezoru. Stejně jako zlatou medaili, kterou také vyhrál.

I když z toho asi velkou radost nemá, slušnou hodnotu mají i tác a medaile ze stříbra za druhé místo, které si domů odvezl Rickie Fowler. Kromě toho 1 188 000 dolarů.

Amatér má jen své trofeje

Velmi hodnotné jsou i další dílčí ceny udělované na Masters. Nejnižší skóre dne se odměňuje vázou z křišťálu. Jen za letošek bude mít dvě Jordan Spieth, který dostal i pár křišťálových sklenic udělovaných za eagle. Větší radost ale bude mít ze 748 000 dolarů za třetí místo.

Naopak pouze tři páry sklenic za tři eagly a stříbrný pohár vyhrál v Augustě Doug Ghim. Jako sice nejlepší, ale pořád amatér, nemá na nic dalšího nárok. Jedinou cestou, jak přijít k nějakým penězům, by bylo trofeje zpeněžit. A byly by to slušné peníze, protože memorabilia z Masters jsou velmi ceněna.

Více peněz než on si vydělali i hráči, kteří neprošli cutem. Jen za to, že na turnaji startovali, získali prize money 10 000 dolarů.

Úcta k legendám

Velice štědré je Masters ke svým bývalým šampionům, kteří mají kromě jiného právo doživotního startu. Zdaleka ne všichni ho ale především s ohledem na svůj věk a výkonnost využívají. Turnaj je ale stále královsky hostí. Nemluvě o benefitech z členství v nejexkluzivnějším klubu na světě.

Letos jich bylo jedenáct. V Augustě je přivítali se všemi poctami a kromě toho jim nachystali odměny v souhrnné výši 110 000 dolarů. Jen pro informaci to byli Tommy Aaron, Charles Coody, Ben Crenshaw, Nick Faldo, Raymond Floyd, Bob Goalby, Jack Nicklaus, Gary Player, Craig Stadler, Tom Watson a Fuzzy Zoeller.

Na pozvání organizátorů a jejich náklady jezdí každoročně do Augusty i celá řada golfových legend, které však Masters nikdy nevyhrály. Letos například Greg Norman, Paul Azinger, Davis Love III., Justin Leonard, Tony Jacklin, Nick Price a mnoho dalších, včetně Johna Dalyho.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení