Českým golfistům má pomoci také pětiprocentní golf

Český golf

V posledních letech se českým amatérským golfistům po světě daří. Právě na to chce v roce 2018 navázat Česká golfová federace, která před novou sezonou navíc posílila národní tým o stálého zahraničního kouče, Švéda Staffana Johanssona.

Nejlepší čeští amatéři působící v Evropě za sebou mají přípravné období, během kterého podstoupili v doprovodu některých profíků tři kempy. Jeden se konal ve Španělsku, dva v Turecku. Na všech už měl hlavní slovo nový švédský kouč, který tým převzal zatím na rok, ale v plánu je mininálně celý olympijský cyklus.

"Zaregistroval jsem české juniorské hráče a jejich dobré výsledky už při působení u jiných reprezentacích. Jsou talentovaní, nadějní. Teď jde o to, ostatně jako vždy, přetavit talent v ještě lepší výkony," řekl Johansson na předsezónní tiskové konferenci.

Cíle si před sebe neklade malé: "Myslím, že v amatérském golfu bychom měli být schopni v krátkém čase získat jednu medaili z týmových soutěží dospělých a juniorů. Mám na mysli mistrovství Evropy."

Sportovní ředitel ČGF Luboš Klikar je zatím opatrnější, i když cíle si na federaci nízké nekladou. "Jedním z nich je, abychom ze čtyř výjezdů na mistrovství Evropy vytěžili alespoň dvě umístění v prvním výkonnostním flightu, tedy byli v lepší polovině a bojovali o medaile," říká jasně.

Společně s realizačním týmem připravili přehled všech zahraničních výjezdů v roce 2018, který doplnili o konkrétní cíle. Seznámit se s nimi můžete na stránkách ČGF.

Aby na ně čeští hráči dosáhli, zařadili do své přípravy také pětiprocentní golf. Jeho myšlenku přinesl právě Johansson a základním aspektem je sledování zlepšujících se výkonů v "chybných" ranách do pěti procent.

"Pokud budete hrát pětiprocentní golf, nemůžete zahrát žádné bogey," usmál se na novináře Johansson. A o co tedy jde? Představte si jakoukoliv ideální ránu. A pak počítejte s pěti procenty odchýlení se od ní.

Třeba rána 250 metrů dlouhá může mít odchylku pět procent na každou stranu, tedy 12,5 metru. A to by vám mělo zajistit trefení 25 metrů široké fairwaye. U ran do greenu třeba ze 100 metrů pak při trefení kruhu o poloměru 5 metrů by měl být jistý dvojputt. Při opakování těchto drillů hráči sledují, zda se úspěšnost jejich ran zlepšuje.

V přípravě byl nejlepší výkon mezi českými amatéry kolem 65 procent, což není špatné. Důležité je se ale při opakujících se cvičeních zlepšovat. "Každá rána i na drivingu musí mít svůj smysl," dodává Johansson. 

Hráči si spolupráci pochvalují. "Podle dosavadních reakcí od hráčů i jejich osobních trenérů máme zatím ze vzájemné spolupráce jen výbornou odezvu," těší prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše.

Nejde přitom pouze o hráče působící v Evropě. V posledním roce se výrazně daří také českým golfistům v zámoří. Na podzim zářil na univerzitní půdě Šimon Zach, v novém roce na něho navazují české dívky.

"Fakt, že kolem našich hráčů krouží trenéři z amerických univerzit a že i v Evropě dosahujeme objektivně vynikajících výsledků, je pro mě neuvěřitelné. Ale je to známka toho, že sportovní úsek dělá svojí práci dobře," dodává spokojeně Zdeněk Kodejš.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení