Úspěch, nebo úlet? European Tour míří do Saúdské Arábie

Golf Saúdská Arábie

European Tour hlásí novou destinaci. A je tedy značně kontroverzní. Od roku 2019 se bude nejvyšší golfová série světa hrát také v Saúdské Arábii. A u prvního ročníku v Royal Greens Golf and Country Clubu nebude chybět ani aktuální světová jednička Dustin Johnson.

Proč kontroverzní? Nejde ani tak o to, že Saúdská Arábie nemá prakticky žádné golfisty. Důvodem povytaženého obočí řady fanoušků je fakt, že druhá největší země arabského světa patří k nejhorším na světě co se týče dodržování lidských práv. A to především co se týče žen.

Vedení European Tour si ale nejspíše řeklo, že politika do sportu nepatří, a tak na přelomu ledna a února příštího roku uspořádá na břehu Rudého moře v King Abdullah Economic City premiérový ročník svého turnaje.

"Tento víkend je pro nás nesmírně důležitý, jelikož otevíráme světové golfové zařízení v Royal Greens Golf and Country Clubu. A zároveň jsme pyšní na to, že můžeme oznámit, že našeho premiérového turnaje na okruhu se zúčastní první hráč světa Dustin Johnson a vítěz prvního majoru roku Patrick Reed," cituje web evropské série Yasira Al-Rumayyana, ředitele Saúdské golfové federace.

Ten se pochlubil také tím, že svou účast na turnaji už přislíbili také Paul Casey a Thomas Bjorn. Další hvězdy pak prý budou odhaleny brzy.

A proč se v této zatím značně negolfové zemi rozhodli pro pořádání takto velkého turnaje? "Máme ambiciózní plány podpořit rozvoj golfu v našem království se speciálním zaměřením na mládež a rodiny. Tato akce hraje klíčovou roli v našich plánech."

"Turnaj pro nás bude důležitou platformou, jak ukázat světu spoustu přínosů světu od Saúdské Arábie. Od našich golfových hřišť a zařízení, přes kulturní dědictví a byznys až po rozvíjející se životní styl a nabídky zážitků," dodal Al-Rumayyana s tím, že název turnaje, prize money, partneři a další informace budou oznámeny v nejbližších týdnech.

Saúdská Arábie skutečně nemá příliš velkou golfovou historii. V zemi je necelých dvacet hřišť a ve světovém žebříčku není zanesen žádný profesionál. Jen sedm amatérů, ve světovém amatérském žebříčku pak čtyři. Mezi ženami pak pochopitelně golfistky nehledejte vůbec.

"Jsme globální sérií a toto je skvělá možnost zahrát si v nové zemi, která se ve své vizi do budoucnosti výrazně zaměřuje na golf," prohlásil Keith Pelley, šéf European Tour, a dodal: "Royal Greens Golf and Country Club je místem se světovým zázemím a naši hráči to zde budou milovat."

Na turnaj se pak podle všeho těší také Dustin Johnson. Co na tom, že kdyby se jeho snoubenka Paulina Gretzky v Saúdské Arábii prezentovala tak, jako třeba na svém Instagramu, hrozily by jí tvrdé tresty.

"Jsem nadšený ze své první cesty do Saúdské Arábie a podpory této historické nové akce. Vidím to tak, že se zde děje něco neuvěřitelného, včetně plánů na rozvoj juniorského a rodinného golfu. Je pro mě čest být součástí saúdskoarabské golfové cesty hned od jejího začátku," vzkázal nejlepší hráč současnosti Dustin Johnson.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení